Grafika Artystyczna. Sztuka Współczesna (wyniki)

7 lutego 2019, godz. 19:00
Powrót do katalogu
16

Wiesław Lange
(1914 Warszawa - 1988 Katowice)

Kompozycja abstrakcyjna

monotypia/papier, 30,4 x 42 cm (arkusz)

sygnowany ołówkiem na odwrociu: 'Lange'

Cena wylicytowana: 500
Estymacja: 800 - 1 300
Podatki i opłaty
- Do kwoty wylicytowanej doliczana jest opłata aukcyjna. Stanowi ona część końcowej ceny obiektu i wynosi 18%.
- Do kwoty wylicytowanej doliczona zostanie opłata z tytułu "droit de suite". Dla ceny wylicytowanej o równowartości do 50 000 EUR stawka opłaty wynosi 5%. Opłata ustalana jest przy zastosowaniu średniego kursu euro ogłoszonego przez NBP w dniu poprzedzającym dzień aukcji.
więcej informacji
Biogram artysty
Wybitny scenograf teatralny. W 1939 ukończył ASP w Warszawie u profesora Tadeusza Pruszkowskiego. Tuż przed wybuchem wojny zadebiutował jako scenograf, w reżyserowanym przez Henryka Wicińskiego spektaklu "Niemy kanarek". Po wojnie związał się na krótko z teatrem lubelskim, potem ze scenami Teatrów Dolnośląskich we Wrocławiu, gdzie m.in. projektował scenografię do "Pana Jowialskiego" i "Mazepy". Od sezonu 1951-52 na 36 lat swoje życie poświęcił Teatrowi Śląskiemu im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach, w którym stworzył oprawę plastyczną do ponad 100 spektakli. W dorobku twórczym pozostały scenografie do przedstawień realizowanych w teatrach całej Polski (około 240). W opinii znawców teatru uchodził za prekursora surrealizmu w scenografii polskiej. Często porównywano go z Szajną, Kantorem, Majewskim. Wielokrotnie podkreślano malarskość opracowań scenograficznych, niezwykłą plastykę oraz indywidualny charakter. Uczestniczył w wystawach okręgowych i ogólnopolskich, m.in. w wystawie malarstwa w Muzeum Narodowym w Warszawie (1961), wystawie scenografii w Warszawie (1962) i wystawie scenografii polskiej w warszawskiej Zachęcie (1979).

ID: 57423

Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia maksymalnej wygody w korzystaniu z serwisu. Mogą też korzystać z nich współpracujące z nami firmy badawcze oraz reklamowe. Jeśli nie wyrażasz zgody, ustawienia dotyczące plików cookies możesz zmienić w swojej przeglądarce. Tak, rozumiem