12 lutego 2019, godz. 19:00

Dominik Janyszek
(ur. 1990)

5283, 2019 r.

akryl, technika własna/płótno, 120 x 90 cm

sygnowany, datowany i opisany na odwrociu: 'D. Janyszek | "5283" 2019'

Cena wylicytowana: 1 900
Artysta w swoich pracach stosuje podstawowe kształty geometryczne oraz wykorzystuje naturalne podziały płaszczyzny. Posługując się multiplikacją półkolistych, wypukłych punktów na płótnie uzyskuje przemyślane układy kompozycyjne. Układy te w zależności od padającego na nie światła z różną intensywnością współgrają z resztą kompozycji. W serii Pion-Poziom ogranicza środki do jedynie układów horyzontalnych oraz wertykalnych stosując w pracach tysiące ręcznie wykonanych z tworzywa półkul. Te z kolei współpracują z zastanym światłem podbijając lub osłabiając swoją korelację z elementami barwnymi. Dzięki takiemu zabiegowi obrazy zmieniają się w zależności od zastanych warunków oświetleniowych. Twórca inspiruje się także pracami konstruktywistów czy twórców związanych ze środowiskiem artystycznym w Łodzi. Nazwy prac pochodzą od ilości wypukłych punktów wchodzących w skład kompozycji, które zliczane są tuż po skończeniu obrazu.
Dominik Janyszek ukończył Akademię Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi na Wydział Grafiki i Malarstwa. Dyplom obronił w Pracowni Technik Grafiki Multimedialnej Jakuba Balickiego w 2017 roku. Swoje prace prezentował na wystawach zbiorowych m.in. podczas konkursu Prime Time. Najlepsze dyplomy ASP w Łodzi w 2018, podczas wystawy konkursowej im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi, kolejno w 2016 i 2017, podczas wystawy finałowej 28. Ogólnopolskiego Przeglądu Malarstwa Młodych ‘Promocje’ 2018 w Legnicy. W 2018 roku odbyły się jego dwie wystawy indywidualne ‘Pion-Poziom’ oraz ‘Skos’ w Galerii ELart w Łodzi.

ID: 66673