ART OUTLET. Sztuka Dawna (wyniki)

21 marca 2019, godz. 19:00

Jean Lambert-Rucki
(1888 Kraków - 1967 Paryż)

Ucieczka z Egiptu, 1937 r.

olej/płyta pilśniowa, 49,5 x 65 cm

sygnowany i datowany p.g.: 'J. Lambert - Rucki 37'

Cena wylicytowana: 22 000
Estymacja: 18 000 - 24 000
- kolekcja prywatna, Warszawa
Światowej sławy designer, malarz i rzeźbiarz polskiego pochodzenia. W 1911 roku ukończył Akademię Sztuk Pięknych w Krakowie. Na stałe osiadł w Paryżu. W pierwszych latach pobytu we Francji dzielił pracownię z Modiglianim, przyjaźnił się z M. Kislingiem i E. Soutinem. W latach 30-tych zbył członkiem Związku Artystów Nowoczesnych (UAM) obok m.in. Le Corbusier'a. W drugiej połowie lat 30-tych zrealizował kilkadziesiąt masek i serię rzeźb zainspirowanych wiejskim folklorem (Księżycowa postać, Bociany, Strach na wróble). Zajmował się także sztuką sakralna, wykonał m.in. Drogę krzyżową do kościoła św. Teresy w Boulogne. "Uproszczonym, wysmukłym sylwetkom nie brak melancholii i zadumania polskich świątków ludowych." - Joanna Sitkowska-Bayle

ID: 68140