ART OUTLET. Sztuka Dawna

21 marca 2019, godz. 19:00

Jan Rykała
(1883 Kraków - 1943 Zakopane)

Pejzaż tatrzański z kapliczką

olej/papier naklejony na tekturę, 30 x 40,5 cm

sygnowany p.d.: 'J. Rykała'

Estymacja: 2 800 - 3 500
Malarz i rzeźbiarz. W latach 1896 - 1900 uczył się na oddziale snycerstwa ornamentalnego w Szkole Zawodowej Przemysłu Drzewnego. w latach 1901 - 1906 obył dalsze studia u Konstantego Laszczki w ASP w Krakowie, później kształcił się w Wiedniu. Rykała uznawał siebie przede wszystkim za malarza tworząc prawie wyłącznie pejzaże tatrzańskie, w których współczesna mu krytyka artystyczna widziała silny wpływ sztuki Jana Stanisławskiego. Pracował w rozmaitych technikach artystycznych: malarstwo olejne, akwarelowe, pastele, rysunki tuszem. W jego dorobku znajdują się też prace z motywami Krakowa oraz widoki morskie. Rzeźbie poświęcał znacznie mnie czasu, jednakże w tej dziedzinie osiągnął bardzo wysoki poziom artystyczny. Wystawiał przede wszystkim w Zakopanem, m.in. z Towarzystwem 'Sztuka Podhalańska' oraz w Towarzystwie Zachęty Sztuk Pięknych.

ID: 67470