ART OUTLET. Sztuka Dawna

21 marca 2019, godz. 19:00

Henryk Szczygliński
(1861 Łódź - 1944 Warszawa)

Góral

olej/tektura, 46,5 x 46,5 cm

sygnowany l.d.: 'H. Szczygliński'

Estymacja: 7 000 - 10 000
Malarz i grafik, kontynuator krakowskiej szkoły pejzażu. Malarstwa uczył się w Szkole Rysunkowej u W. Wołczaskiego w Łodzi. Następnie kształcił się w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych (1898-1905) pod kierunkiem J. Stanisławskiego, L. Wyczółkowskiego i J. Malczewskiego. Był uczniem A. Ažbégo w akademii monachijskiej. Należał do T.A.P. "Sztuka". Był współautorem kabaretu Zielony Balonik, wykonywał m.in. plakaty reklamujące kolejne spotkania w Jamie Michalikowej. Dominująca w jego twórczości jest tematyka pejzażowa, zwłaszcza motywów polskich krajobrazów.

ID: 64245