ART OUTLET. Sztuka Dawna

21 marca 2019, godz. 19:00

Juliusz Słabiak
(1917 Sosnowiec - 1973 Kraków)

Wesele krakowskie

olej/tektura, 33 x 48 cm

sygnowany l.d.: 'Juliusz Słabiak'

Estymacja: 2 400 - 4 000
Malarz związany z artystycznym środowiskiem Krakowa. Malarstwa uczył się pod auspicjami Wojciecha Kossaka, znajdując pracę jako pomocnik w jego pracowni. Tworzył przede wszystkim w technice olejnej. W jego twórczości dominują pejzaże, widoki leśne, często ożywione partiami sztafażu, a także motywy krakowskie. Dużą częścią jego dorobku stanowią sceny rodzajowe osadzone w scenerii podkrakowskich wsi: przedstawienia skromnych chłopskich zagród, drewnianych kościołów, furmanek, czy zawadiackich jeźdźców, wesela krakowskie w barwnych ludowych strojach. Jego prace malowane z dużą werwą, operujące lekko zgaszoną gamą barwną, ujawniają impresjonistyczną wrażliwość na światło i kolor. Był kontynuatorem tradycji realistycznego malarstwa XIX wieku, przede wszystkim Monachijczyków.

ID: 66607