ART OUTLET. Sztuka Dawna (wyniki)

21 marca 2019, godz. 19:00

Wojciech Kossak
(1856 Paryż - 1942 Kraków)

Studium głowy konia

olej/tektura, 47,5 x 36 cm

sygnowany l.d.: 'Wojciech Kossak'

Cena wylicytowana: 17 000
Estymacja: 14 000 - 20 000
- dom aukcyjny Desa Unicum, grudzień 2010
- porównaj: K. Olszański, Wojciech Kossak, Wrocław, Warszawa, Kraków, Gdańsk 1976, poz. 179-180 (il.)
Był synem i uczniem Juliusza Kossaka, ojcem Jerzego, także malarza oraz poetki Marii Pawlikowskiej - Jasnorzewskiej i pisarki Magdaleny Samozwaniec. Kształcił się w krakowskiej Szkole Sztuk Pięknych, Akademii monachijskiej oraz w Paryżu. W latach 1895-1902 przebywał głównie w Berlinie, gdzie pracował dla cesarza Wilhelma II; malował też dla dworu Franciszka Józefa II. Wiele podróżował, m.in. do Hiszpanii i Egiptu. W późniejszych latach kilkakrotnie wyjeżdżał do Stanów Zjednoczonych, realizował zamówienia portretowe. W 1913 roku był mianowany profesorem warszawskiej Szkoły Sztuk Pięknych. Był współautorem panoram: Racławice (1893-94), Berezyna (1895-96), Bitwa pod piramidami (1901) oraz szkiców do niezrealizowanej Samosierry (1900) Był niezrównanym malarzem scen batalistycznych i historycznych. Gloryfikował w nich wojsko polskie: ułanów, szwoleżerów, legionistów. Doskonale opanował sztukę malowania koni.

ID: 53545