ART OUTLET. Sztuka Dawna

21 marca 2019, godz. 19:00

Wojciech Kossak
(1856 Paryż - 1942 Kraków)

Ułan i dziewczyna

olej/płótno, 80 x 77 cm

sygnowany p.d.: 'Wojciech Kossak'

Estymacja: 45 000 - 60 000
- porównaj: Kazimierz Olszański, Wojciech Kossak, wyd. 4, Wrocław [i in.] 1990, poz. 170 ("Ranny szaser i dziewczyna", 1907) oraz poz. 215 ("Posiłek dla rannego", 1915)
Był synem i uczniem Juliusza Kossaka, ojcem Jerzego, także malarza oraz poetki Marii Pawlikowskiej - Jasnorzewskiej i pisarki Magdaleny Samozwaniec. Kształcił się w krakowskiej Szkole Sztuk Pięknych, Akademii monachijskiej oraz w Paryżu. W latach 1895-1902 przebywał głównie w Berlinie, gdzie pracował dla cesarza Wilhelma II; malował też dla dworu Franciszka Józefa II. Wiele podróżował, m.in. do Hiszpanii i Egiptu. W późniejszych latach kilkakrotnie wyjeżdżał do Stanów Zjednoczonych, realizował zamówienia portretowe. W 1913 roku był mianowany profesorem warszawskiej Szkoły Sztuk Pięknych. Był współautorem panoram: Racławice (1893-94), Berezyna (1895-96), Bitwa pod piramidami (1901) oraz szkiców do niezrealizowanej Samosierry (1900) Był niezrównanym malarzem scen batalistycznych i historycznych. Gloryfikował w nich wojsko polskie: ułanów, szwoleżerów, legionistów. Doskonale opanował sztukę malowania koni.

ID: 65079