ART OUTLET. Sztuka Dawna (wyniki)

21 marca 2019, godz. 19:00

Aleksander Jędrzejewski
(1903 Żytomierz - 1974 Wrocław)

"Lato na Krzykach", 1951 r.

olej/sklejka, 62,5 x 75 cm (w świetle oprawy)

sygnowany i datowany l.d.: 'O A. Jędrzejewski 1951'

na odwrociu dwie papierowe nalepki II Ogólnopolskiej Wystawy Plastyki z opisem pracy oraz pieczęć własnościowa

Cena wylicytowana: 5 500
Estymacja: 8 000 - 16 000
- kolekcja prywatna, Dolny Śląsk
Związek Polskich Artystów Plastyków, II Ogólnopolska Wystawa Plastyki, Wrocław, po 1951 r.
Był malarzem i scenografem. W latach 1923 - 29 studiował w warszawskiej Szkole Sztuk Pięknych. Był jednym z członków ugrupowania artystycznego - Bractwo św. Łukasza. Jako uczeń Tadeusza Pruszkowskiego uczestniczył w plenerach w Kazimierzu Dolnym. Dużo podróżował: poznał Włochy, Francję, Grecję, Turcję, północną Afrykę. Po powrocie do kraju zamieszkał w Kucku. Po wojnie osiadł we Wrocławiu, gdzie poświęcił się przede wszystkim scenografii - współpracował z wrocławskim Teatrem Polskim oraz wieloma scenami w kraju, między innymi Teatrem Wielkim w Łodzi. Zajmował się także pracą pedagogiczną - był profesorem Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych we Wrocławiu. Malował z rozmachem, dynamicznie, z dużą wrażliwości kolorystyczną. W jego twórczości dominują pejzaże o cechach malarstwa plenerowego, malowane szybko, szerokimi pociągnięciami pędzla, często z okolic Kazimierza.

ID: 66539