ART OUTLET. Sztuka Dawna

21 marca 2019, godz. 19:00

Henryk Uziembło
(1879 Myślachowice k. Krakowa - 1949 Kraków)

"Batowice", 1914 r.

olej/tektura, 41,5 x 42 cm (w świetle oprawy)

sygnowany, datowany i opisany p.d.: 'HENRYK UZIEMBŁO | BATOWICE 1914 rok.'

Estymacja: 6 000 - 10 000
Naukę rozpoczął w Szkole Przemysłowej w Krakowie, by po czterech latach kontynuować ją w wiedeńskiej Kunstgewerbeschule. W 1902 wstąpił do krakowskiej ASP i studiował pod kierunkiem Stanisława Wyspiańskiego i Teodora Axentowicza. Zasłynął jako wybitny pejzażysta, pozostający pod wpływem sztuki Jana Stanisławskiego. Oddziaływanie mistrza przejawia się w manierze malowania gęstą pastą, wzbogacaniu faktury impastami oraz budowaniu dalszych planów krajobrazowych syntetycznymi pociągnięciami pędzla. Malował przede wszystkim pejzaże, widoki Krakowa, weduty miejskie.

ID: 67483