ART OUTLET. Sztuka Dawna

21 marca 2019, godz. 19:00

Wlastimil Hofman
(1881 Praga - 1970 Szklarska Poręba)

Dziecięca melancholia, 1956 r.

olej/płyta pilśniowa, 44,5 x 51,5 cm

sygnowany i datowany p.d.: 'Wlastimil | Hofman | 1956'

Estymacja: 22 000 - 28 000
W latach 1895-99 studiował w krakowskiej SSP pod kierunkiem Floriana Cynka, Jacka Malczewskiego, Józefa Unierzyskiego i Jana Stanisławskiego. Lata 1899-1901 spędził w paryskiej Academie des Beaux-Arts u Jean-Léon Gerôme`a. Podczas II wojny światowej był w ZSSR, Tel-Avivie i Jerozolimie. Po powrocie do kraju zamieszkał w Krakowie, a następnie przeniósł się do Szklarskiej Poręby. Należał m.in. do TAP "Sztuka", Grupy Zero, Grupy Pięciu oraz "Secesji" wiedeńskiej. Na jego pracę ogromny wpływ miała symboliczna twórczość Jacka Malczewskiego. Hofman malował głównie obrazy religijne, sceny rodzajowe, portrety i pejzaże. Jego modelami byli często biedni, prości ludzie, którzy zyskali w jego pracach ponadczasową godność.

ID: 67478