Sztuka Dawna: XIX wiek, Modernizm, Międzywojnie

7 marca 2019, godz. 19:00

Nieznany Malarz Szkoły Düsseldorfskiej (I poł. XIX w.)

Pejzaż włoski

olej/płótno, 80 x 112 cm

na krośnie malarskim nalepka inwentarzowa Muzeum Narodowego w Warszawie

Estymacja: 20 000 - 30 000
- depozyt w Muzeum Narodowym w Warszawie
- kolekcja prywatna, Warszawa
Prezentowane dzieło wyszło spod ręki nieznanego malarza niemieckiego czynnego w pierwszej połowie XIX stulecia. Pejzaż przedstawia popularny w tamtej dobie motyw nadmorskiego krajobrazu z południa Włoch z rozbudowaną partią rodzajowego sztafażu. Mistrzowsko oddane niebo z przetaczającymi się obłokami oświetlanymi promieniami zachodzącego słońca pozwalają go w łączyć z twórczością artystów tzw. szkoły düsseldorfskiej. Mianem tym określa się twórczość artystów pejzażystów związanych z Akademią Sztuk Pięknych w Düsseldorfie. Ich krajobrazy, realistyczne w formie, romantyczne w duchu, przedstawiały przede wszystkim pejzaże włoskie. Prezentowany obraz bliski jest poetyce malarstwa dwóch głównych przedstawicieli tej szkoły, braci Andreasa (1815-1910) oraz Oswalda (1827-1905) Achenbachów.

ID: 66522