Prace na Papierze: Sztuka Dawna (wyniki)

14 lutego 2019, godz. 19:00

Wojciech Kossak
(1856 Paryż - 1942 Kraków)

"Wańka" , 1915 r.

akwarela/papier, 15,5 x 21,5 cm (w świetle passe-partout)

sygnowany, datowany i opisany u dołu: 'Wańka | Szkic zrobiony | z natury na froncie 915 Wojciech Kossak'

Cena wylicytowana: 11 000
Estymacja: 9 000 - 12 000
Był synem i uczniem Juliusza Kossaka, ojcem Jerzego, także malarza oraz poetki Marii Pawlikowskiej - Jasnorzewskiej i pisarki Magdaleny Samozwaniec. Kształcił się w krakowskiej Szkole Sztuk Pięknych, Akademii monachijskiej oraz w Paryżu. W latach 1895-1902 przebywał głównie w Berlinie, gdzie pracował dla cesarza Wilhelma II; malował też dla dworu Franciszka Józefa II. Wiele podróżował, m.in. do Hiszpanii i Egiptu. W późniejszych latach kilkakrotnie wyjeżdżał do Stanów Zjednoczonych, realizował zamówienia portretowe. W 1913 roku był mianowany profesorem warszawskiej Szkoły Sztuk Pięknych. Był współautorem panoram: Racławice (1893-94), Berezyna (1895-96), Bitwa pod piramidami (1901) oraz szkiców do niezrealizowanej Samosierry (1900) Był niezrównanym malarzem scen batalistycznych i historycznych. Gloryfikował w nich wojsko polskie: ułanów, szwoleżerów, legionistów. Doskonale opanował sztukę malowania koni.

ID: 66708