17, 18 i 19 czerwca zmiana godzin otwarcia galerii. ×

Aukcja Charytatywna Kolekcji mBanku dla WOŚP (wyniki)

13 stycznia 2019, godz. 18:30

Zbigniew Matysek
(ur. 1939)

Zestaw trzech rysunków: 1) "Św. Jakub - patron Olsztyna", 2006 r. 2) "Scenka pod Wysoką Bramą w Olsztynie - dzisiaj", 2006 r. 3) "Scenka pod Wysoką Bramą w Olsztynie - przed wiekami", 2006 r.

sucha pastel, tusz/papier, 35 x 45 cm (wymiary każdej z prac w świetle passe-partout)

sygnowany i datowany p.d.: 'ZMatysek | X. 2006 r.' (każda część)

Cena wylicytowana: 2 000
Zbigniew Matysek jest z wykształcenia magistrem ekonomii, nauczycielem matematyki i wychowania fizycznego, społecznikiem; obecnie działa jako artysta – malarz, samouk. Jak twierdzi, praktykował u najwybitniejszych mistrzów malarstwa: Bruegla, Rafaela, Rembrandta, Murillo, a także u Michałowskiego, Wyspiańskiego, Lewitana i Modiglianiego, przyglądając się ich dziełom i kopiując je. Jego realistyczne malarstwo niesie ze sobą duży ładunek emocjonalny. Ulubioną techniką artysty jest suchy pastel, chociaż sięga również po akwarelę i farby olejne. Od czasu przejścia na emeryturę zajmuje się prawie wyłącznie malarstwem prezentując swoje prace na wystawach zbiorowych i indywidualnych. Tych ostatnich uzbierało się kilkanaście w ciągu ostatnich kilku lat. Wystawiał prace w Skierniewicach, w Muzeum Łowickim, w Warszawie, Katowicach, Levicach na Słowacji.

ID: 66219