17, 18 i 19 czerwca zmiana godzin otwarcia galerii. ×

Aukcja Charytatywna Kolekcji mBanku dla WOŚP (wyniki)

13 stycznia 2019, godz. 18:30
Powrót do katalogu
26

Zbigniew Matysek
(ur. 1939)

Pejzaż mazowiecki

pastel/papier, 31 x 43 cm (w świetle passe-partout)

sygnowany p.d.: 'ZMatysek'

Cena wylicytowana: 1 300
więcej informacji
Komentarz
Prezentowany pastel Zbigniewa Matyska w pełni oddaje malowniczość i nostalgię ukrytą w mazowieckim pejzażu. Artysta posłużył się w nim ekspresyjną linią, aby zarysować dmący wiatr, który porusza wodą w rzece i lekko ugina konary drzew. Na niebie pojawiają się jasnożółte refleksy, które zwiastują burze.
Biogram artysty
Zbigniew Matysek jest z wykształcenia magistrem ekonomii, nauczycielem matematyki i wychowania fizycznego, społecznikiem; obecnie działa jako artysta – malarz, samouk. Jak twierdzi, praktykował u najwybitniejszych mistrzów malarstwa: Bruegla, Rafaela, Rembrandta, Murillo, a także u Michałowskiego, Wyspiańskiego, Lewitana i Modiglianiego, przyglądając się ich dziełom i kopiując je. Jego realistyczne malarstwo niesie ze sobą duży ładunek emocjonalny. Ulubioną techniką artysty jest suchy pastel, chociaż sięga również po akwarelę i farby olejne. Od czasu przejścia na emeryturę zajmuje się prawie wyłącznie malarstwem prezentując swoje prace na wystawach zbiorowych i indywidualnych. Tych ostatnich uzbierało się kilkanaście w ciągu ostatnich kilku lat. Wystawiał prace w Skierniewicach, w Muzeum Łowickim, w Warszawie, Katowicach, Levicach na Słowacji.

ID: 66232

Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia maksymalnej wygody w korzystaniu z serwisu. Mogą też korzystać z nich współpracujące z nami firmy badawcze oraz reklamowe. Jeśli nie wyrażasz zgody, ustawienia dotyczące plików cookies możesz zmienić w swojej przeglądarce. Tak, rozumiem