17, 18 i 19 czerwca zmiana godzin otwarcia galerii. ×

Aukcja Charytatywna Kolekcji mBanku dla WOŚP (wyniki)

13 stycznia 2019, godz. 18:30

Ryszard Grodnicki
(ur. 1947, Gdańsk)

Bez tytułu, 1991 r.

olej/płótno, 73 x 92 cm

sygnowany i datowany p.d.: 'R. Grodnicki 1991'

Cena wylicytowana: 3 000
Prezentowana praca w nieco nadrealny sposób łączy w sobie nokturnowy, światłocieniowy pejzaż ze sceną figuralną. Ze białej magmy farby wyłania się niby postać konia i ręki, które poruszają pejzaż. Kompozycja bliska jest romantycznym wizjom morza, można przywołać tutaj choćby Williama Turnera. Artysta w quasi abstrakcyjnej formie wyraził uśpione w naturze potężne żywioły. Biel i czerń, światło i ciemność spotykają się w na płaszczyźnie obrazu, dając wyraz duchowi przyrody, ale i emocji samego malarza.
Ryszard Grodnicki to utytułowany malarz i pedagog. Artysta studiował w gdańskiej Akademii Sztuk Pięknych w latach 1971-76 (jak uczeń Władysława Jackiewicza), a od 1978 roku rozpoczął pracę jako dydaktyk na Politechnice Gdańskiej. Przez postać Jackiewicza twórczość Grodnickiego wyrasta z tzw. szkoły sopockiej i szkoły gdańskiej, których genezy należy szukać w koloryzmie i malarstwie aluzyjnym lat 50. XX i artystów tworzących wówczas na Wybrzeżu.

ID: 66224