17, 18 i 19 czerwca zmiana godzin otwarcia galerii. ×

Aukcja Charytatywna Kolekcji mBanku dla WOŚP (wyniki)

13 stycznia 2019, godz. 18:30

Edmund Burke
(1912 Warszawa - 1999 Warszawa)

Warszawskie opowieści, 1964 r.

gwasz/papier, 44 x 63 cm (w świetle passe-partout)

sygnowany i datowany p.d.: 'Burke 1964'

Cena wylicytowana: 16 000
Edmund Burke w swojej twórczości oprócz obrazów sztalugowych tworzył też cykle rysunków zburzonej Warszawy. Pozostaje jednak, przez cały czas pracy pedagogicznej i konserwatorskiej, malarzem sztalugowym. Malował fantazyjne kompozycje, pełne koloru i ekspresji, malował z natury, tworzył portrety. Najsłynniejsze cykle Artysty to: „W domu kobiet”, „Teatr”, „Moja zaczarowana dorożka”. Podczas wojny w mieszaniu Artysty odbywały się spotkania redakcyjne Biura Informacji i Propagandy AK. Po wojnie rozpoczyna prace przy rekonstrukcji i projektowaniu polichromii staromiejskich kamieniczek w Warszawie.
Studiował w Miejskiej Szkole Sztuk Zdobniczych i Malarstwa, a następnie w latach 1935-39 Akademii Sztuk Pięknych pod kierunkiem profesorów Felicjana Szczęsnego Kowarskiego i Leonarda Pękalskiego, ale dyplom obronił dopiero po wojnie.

ID: 66205