17, 18 i 19 czerwca zmiana godzin otwarcia galerii. ×

Aukcja Charytatywna Kolekcji mBanku dla WOŚP (wyniki)

13 stycznia 2019, godz. 18:30
Powrót do katalogu
1

Edward Dwurnik
(1943 Radzymin - 2018 Warszawa)

"Wiedeń idealne miasto", 1995 r.

akwarela/papier, 38,5 x 49 cm (w świetle passe-partout)

sygnowany, datowany i opisany u dołu: 'WIEDEŃ IDEALNE MIASTO 1995 E. DWURNIK'

Cena wylicytowana: 22 000
więcej informacji
Komentarz
Punktem zwrotnym w twórczości zmarłego w 2018 roku Edwarda Dwurnika było poznanie sztuki artysty naiwnego Nikifora Krynickiego. Pierwsze zetknięcie z dziełami tego prymitywisty, które miało miejsce w 1965 roku w Kielcach, zaowocowało powstaniem „Rysunku nr 1”, uznawanego przez autora za początek jego kariery. Do końca życia to właśnie Nikifor Krynicki, obok Bernarda Buffeta, był największym mistrzem Dwurnika. Miasta i miasteczka ukazane konturowo, jak u Nikifora, w charakterystycznej perspektywie, należą do najbardziej rozpoznawalnych motywów Dwurnika. Słynny cykl „Podróże autostopem” rozpoczął się w 1966 roku. Elementy wedut posiadają też dzieła wielu innych serii, takich jak „Sportowcy” czy „Robotnicy”. Równolegle do prac na płótnach Dwurnik tworzył prace na papierze, takie jak prezentowane w katalogu przedstawienie Wiednia jako idealnego miasta.
Biogram artysty
Studiował na wydziale malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, dyplom zdobył w pracowni prof. Eugeniusza Eibischa w 1970 roku. W 1966 roku stworzył najliczniejszy cykl jakim był "Podróże Autostopem". W latach 80. malarstwo Dwurnika stało się ekspresyjne i dramatyczne. W latach 90. tworzył kontynuację "Podróży Autostopem" czyli "Błękitne miasta", "Diagonalne", "Błękitne" i "Wyliczanka". Obecnie zajmuje się też sztuką abstrakcyjną. W 1981 roku otrzymał nagrodę im. Cypriana Kamila Norwida, w 1983 Nagrodę Kulturalną Solidarności oraz nagrodę Coutts and Co International Private Banking w Zurychu. Brał udział w Documenta 7 w Kassel w 1982, Nouvelle Biennale de Paris w 1985 i w XIX Biennale Sztuki w Sao Paulo w 1987.

ID: 66212

Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia maksymalnej wygody w korzystaniu z serwisu. Mogą też korzystać z nich współpracujące z nami firmy badawcze oraz reklamowe. Jeśli nie wyrażasz zgody, ustawienia dotyczące plików cookies możesz zmienić w swojej przeglądarce. Tak, rozumiem