22 stycznia 2019, godz. 19:00

Katarzyna Orońska / Orno
(ur. 1984, Tarnowskie Góry)

Liber vesperum, 2018 r.

akryl/płótno, 100 x 80 cm

sygnowany p.d.: 'ORNO | OROŃSKA'

Cena wylicytowana: 4 000
W 2010 obroniła dyplom magisterski z malarstwa w Instytucie Sztuki w Cieszynie. Inspirację malarską artystki długo stanowiły zamieszkiwane przez nią miasta: Bytom, Kraków, Nowy Jork, czy Sztokholm. Portretowała osoby, często zupełnie jej nieznane, oddające klimat konkretnego miejsca i chwili. Obecnie człowiek nadal stanowi jej lejtmotyw. Pokazuje go jako aktora uwikłanego w konwenanse, teatr życia, wytwory ludzkiej kultury, zbiorowość (cykl "Publiczność"). Kontrast stanowi jednostka w kameralnym świecie, w którym granica pomiędzy rzeczywistością a bajkowością zaczyna się zacierać, a przedstawienia stają się swoistymi metaforami (cykl "Książkowy"). Lubi ilustrować bajki. Wystawy indywidualne: Biuro Promocji Bytomia, Bytom 2013 – Mitteleurop; "Vintage Curtains", Sztokholm 2012. Wystawy zbiorowe: Rondo Sztuki, Katowice 2015; Nest Gallery, Genewa 2013; Useum, Londyn 2012; Mitteleuropa, Sztokholm 2011; Muzeum Narodowe, Kielce - wystawa pokonkursowa (pierwsza nagroda w konkursie Adama Korpaka "Aforyzmy rysowane"). Jej prace kilkukrotnie wykorzystano do projektów okładek książek (np. Uniwersytet w Sztokholmie).

ID: 65754