Grafika Artystyczna. Sztuka Dawna (wyniki)

31 stycznia 2019, godz. 19:00
103

Michał Płoński
(1778 Warszawa - 1812 Warszawa)

Zestaw trzech akwafort odbitych na jednym arkuszu (Portret starej kobiety, Czytający książkę, Portret starca), 1802 r.

akwaforta/papier, 17,8 x 28,5 cm

sygnowany trzykrotnie na płycie: 'mPlonski f no1.', 'mPlonski f 1802 a Amsterdam 2.' oraz 'mPlonski f 3.'

Portret starej kobiety, wymiar odcisku: 5,2 x 4 cm; Czytający książkę, wymiar odcisku: 8,3 x 6,3 cm; Portret starca, wymiar odcisku: 5,3 x 4,2 cm Praca pochodzi z teki: "Recueil de 19 planches etudes de figures, dessinees d’apres nature,a Amsterdamen 1702 (1802) en gravees spiril’uellement al’eau forepar M. Płoński a Paris", wydanej po 1802 roku

Cena wylicytowana: 1 300
Estymacja: 1 500 - 2 000
- Edward Rastawiecki, Słownik rytowników polskich, Poznań 1886
Rysownik i grafik. Kształcił się u Jana Piotra Norblina. W latach 1800-10 przebywał w Holandii i Paryżu. Wykonał kilkaset rysunków piórkiem i kilkadziesiąt rycin w technice akwaforty. Jego główne dzieło to wydane w Holandii "Recueil de 19 planches etudes des figures dessinees d`apres nature a Amsterdam en 1802 et gravees spirituellement a l`eau forte par M. Płoński a Paris" W swych rycinach przedstawiał karykaturalne typy żebraków, handlarzy, włóczęgów. Wykonywał także miniaturowe portrety oraz reprodukcje dzieł dawnych mistrzów, głównie Rembrandta.

ID: 57121