Grafika Artystyczna. Sztuka Dawna (wyniki)

31 stycznia 2019, godz. 19:00
77

Odo Dobrowolski
(1883 Czerniowice - 1917 Kijów)

Pomnik Adama Mickiewicza we Lwowie, 1914-1915 r.

litografia barwna/papier, 26,5 x 42 cm (zadruk)

sygnowany, datowany i opisany na kamieniu l.d.: 'Odo Dobrowolski | 915 Lwów'

Praca pochodzi z teki "Lwów", wydanej w latach 1914-15, zawierającej 10 litografii

Cena wylicytowana: 1 100
Estymacja: 1 200 - 2 200
Wybitnie uzdolniony, aczkolwiek niedoceniony malarz lwowski. Studia plastyczne rozpoczął w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, prawdopodobnie jako wolny słuchacz. W latach 1908-1910 przebywał w Paryżu, pod opieką Jana Styki. Stamtąd przeniósł się na krótko do Monachium. Po powrocie do kraju zamieszkał we Lwowie. Tam wykonał w technice olejnej duże malowidło dekoracyjne do wnętrza cukierni Gabrieli Zapolskiej "Dworek" we Lwowie, przedstawiające dwór miejski. W 1912 brał udział w wystawie szkiców lwowskiego Koła Literacko-Artystycznego. W 1914 wydał cykl autolitografii barwnych "Lwów", zawierających widoki miasta. W czerwcu 1915 wyjechał do Rosji. Pozostawił po sobie znaczną ilość prac, przede wszystkim niewielkich formatów akwarele, gwasze, pastele oraz szkice tuszem. Są to głównie pejzaże z motywami architektury, bardzo nastrojowe, nierzadko o wymowie symbolicznej. Do takich należą prace z okresu pobytu w Paryżu, np. St. Chapelle, Nôtre Dame, Wieża Eiffla, widoki znad Sekwany. Prace Dobrowolskiego znajdują się w zbiorach m.in. Muzeum Narodowego w Krakowie, Żydowskiego Instytutu Historycznego w Warszawie, Biblioteki Narodowej w Warszawie oraz Lwowskiej Galerii Obrazów.

ID: 64182