Grafika Artystyczna. Sztuka Dawna (wyniki)

31 stycznia 2019, godz. 19:00
55

Karol Mondral
(1880 Warszawa - 1957 Poznań)

Scena w porcie, 1915 r.

akwaforta/papier, 7,5 x 11,2 cm (zadruk)

sygnowany, datowany i opisany ołówkiem p.d.: 'K.Mondral 1915 Paris'

Cena wylicytowana: 1 200
Estymacja: 1 200 - 2 000
Grafik i malarz. Uczy się początkowo w warszawskiej Klasie Rysunkowej pod kierunkiem Wojciecha Gersona, a następnie w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych u Leona Wyczółkowskiego. W 1909 roku wyjeżdża do Paryża i osiada tam na kilkanaście lat. Pracuje wówczas głównie nad gruntownym opanowaniem technik graficznych. Wkrótce niemal wyłącznie poświęca się grafice. W okresie pobytu w Paryłu odbywa wiele podróży po Francji i Szwajcarii, czerpiąc z nich motywy do prac. W 1922 roku wraca do kraju. Obejmuje funkcję kierownika działu graficznego w Państwowej Szkole Przemysłu Artystycznego w Bydgoszczy, a po jej likwidacji pracuje w Państwowej Szkole Przemysłowej w tym samym mieście. W roku 1931 zostaje powołany na stanowisko profesora Wydziału Grafiki w Państwowej Szkole Sztuk Zdobniczych w Poznaniu. Lata II wojny światowej spędza w Warszawie. W 1945 r. osiedla się w Poznaniu. Członek Związku Polskich Artystów Grafików, grupy artystów wielkopolskich ?Plastyka", Związku Plastyków Pomorskich w Bydgoszczy, Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych i Związku Polskich Artystów Plastyków. Wystawia od roku 1903 (wystawy indywidualne w 1919 i 1921 w Paryżu oraz w 1930 w Warszawie). Choć rozpoczyna swą drogę artystyczną od malarstwa i nigdy go całkowicie nie porzuca, jest przede wszystkim grafikiem. Najchętniej uprawia techniki metalowe, posługuje się także litografią i drzeworytem. Tematem jego prac jest najczęściej architektura, malownicze fragmenty miasteczek francuskich, Bydgoszczy, czy Krzemieńca, pejzaż, portret, rzadziej kompozycja figuralna czy scena rodzajowa.

ID: 66572