Grafika Artystyczna. Sztuka Dawna (wyniki)

31 stycznia 2019, godz. 19:00
53

Franciszek Stanisław Parecki
(1913 - 19410

"Słowo o Jakubie Szeli", 1937 r.

drzeworyt/papier, 20 x 17 cm (zadruk)

sygnowany i datowany ołówkiem p.d.: 'M.Parecki 37', opisany l.d.: 'Słowo o Jakubie Szeli'

Cena wylicytowana: 600
Estymacja: 800 - 1 400
Debiutował jako fraszkopisarz i rysownik-satyryk w "Cyruliku Warszawskim" w 1932, od 1935 współpracował ze "Szpilkami", gdzie zamieszczał rysunki satyryczne na tematy zazwyczaj polityczne. Od 1937 podjął współpracę z tygodnikiem "Czarno na Białem", gdzie w dziale "Z teki humoru" pojawiały się jego nawiązujące do aktualnych wydarzeń politycznych rysunki oraz karykatury współczesnych polityków. Pisywał także do prasy lewicowej ("Lewar", "Nowa Kwadryga", "Robotnik", "Sygnały"), od 1936 był członkiem Grupy Plastyków Warszawskich "Czapka Frygijska" – organizacji założonej przez Komunistyczną Partię Polski. Zmobilizowany w związku z wybuchem II wojny światowej brał udział w kampanii wrześniowej; po kapitulacji Warszawy przedostał się z terenów zajętych przez Niemców na tereny zajęte przez ZSRR, do Lwowa, gdzie od listopada 1939 rysował karykatury w tamtejszym "Czerwonym Sztandarze"; zajmował się także tłumaczeniami (m.in. Majakowskiego). W 1941 pracował także w redakcji miesięcznika "Nowe Widnokręgi", opublikował też swoje rysunki w wydawanym w Moskwie po polsku piśmie humorystycznym "Krokodyl na Zachodniej Ukrainie".

ID: 66499