Grafika Artystyczna. Sztuka Dawna (wyniki)

31 stycznia 2019, godz. 19:00
Powrót do katalogu
52

Jan Wałach
(1884 Istebna - 1979 Istebna)

Portret Jerzego Probosza, pisarza z Istebnej

drzeworyt/papier, 20,9 x 24,9 cm

sygnowany i opisany ołówkiem p.d.: 'Jan Wałach | "Probosz" (nieczytelne) | zginął w obozie'

Cena wylicytowana: 500
Estymacja: 1 000 - 2 000
Podatki i opłaty
- Do kwoty wylicytowanej doliczana jest opłata aukcyjna. Stanowi ona część końcowej ceny obiektu i wynosi 18%.
- Do kwoty wylicytowanej doliczona zostanie opłata z tytułu "droit de suite". Dla ceny wylicytowanej o równowartości do 50 000 EUR stawka opłaty wynosi 5%. Opłata ustalana jest przy zastosowaniu średniego kursu euro ogłoszonego przez NBP w dniu poprzedzającym dzień aukcji.
więcej informacji
Komentarz
Jerzy Probosz to jeden z fenomenów polskiej literatury okresu dwudziestolecia międzywojennego. W 1938 roku zdobył wawrzyn literacki Akademii Literatury Polskiej. O statusie majątkowym laureata może świadczyć fakt, że mógł odebrać to wyróżnienie tylko dzięki składce na bilet pociągowy jaką zorganizowali mieszkańcy jego rodzinnej miejscowości – Istebnej. Pisarz był synem ubogiego górala, jako pisarz – samoukiem, który ukończył cztery klasy szkoły powszechnej. Pracował jak inni przy ścince drzewa – od rana do nocy. Tworzył po pracy, by rano znów wstać do pracy. Probosz pisał sztuki teatralne, w których utrwalał kształt życia górali żyjących w Istebnej (historycznie region Śląska Cieszyńskiego). Angażował do tych przedstawień amatorów – żyjących wokół siebie ludzi. Za najważniejsze uważane jest „Wesele górali istebniańskich”, wydane w 1938 roku z ilustracjami Jana Wałacha. Pisarz został zamordowany w 1942 roku w obozie koncentracyjnym w Dachau.
Biogram artysty
Po ukończeniu Polskiego Gimnazjum Macierzy Szkolnej w Cieszynie uczył się w zakopiańskiej Szkole Przemysłu Drzewnego (1902-1904), później zaś studiował w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych u profesora Józefa Mehoffera (1904-1908). Studia uzupełniał w Paryżu – u słynnego Juliena i w pracowni Fernanda Cormona w École des beaux-arts (1908-1910). W Istebnej na Andziołówce można zwiedzać Muzeum Biograficzne Jana Wałacha, prowadzone przez córkę artysty, Barbarę Wałach.

ID: 47006

Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia maksymalnej wygody w korzystaniu z serwisu. Mogą też korzystać z nich współpracujące z nami firmy badawcze oraz reklamowe. Jeśli nie wyrażasz zgody, ustawienia dotyczące plików cookies możesz zmienić w swojej przeglądarce. Tak, rozumiem