Grafika Artystyczna. Sztuka Dawna (wyniki)

31 stycznia 2019, godz. 19:00

Edmund Ludwik Bartłomiejczyk
(1885 Warszawa - 1950 Warszawa)

Hucuł z Jaworowa, 1936 r.

drzeworyt/papier, 23,3 x 24,6 cm (zadruk)

sygnowany i datowany ołówkiem u dołu: 'Edmund Bartłomiejczyk 1936.'

sygnowany na klocku monogramem wiązanym p.g.: 'EB'

Cena wylicytowana: 2 200
Estymacja: 1 400 - 2 200
- Irena Jakimowicz, Pięć wieków grafiki polskiej, Muzeum Narodowe w Warszawie 1997, s. 167 (il.)
- Bożena Kowalska, Edmund Ludwik Bartłomiejczyk, Warszawa 1963, il. III, (okładka)
Był grafikiem. W 1926 objął pierwszą w Polsce katedrę grafiki użytkowej w SSP w Warszawie. Był współzał. i członkiem stowarzyszenia "Ryt". Zajmował się głównie grafiką użytkową (banknoty, znaczki pocztowe, okładki i ilustracje do ksiąźek, plakaty, ekslibrisy, projekty tkanin i lamp), rodzajową, religijną i pejzażową (głównie litografie i barwne drzeworyty). Miał tendencje do stylizacji pod wpływem drzeworytu ludowego i japońskiego.

ID: 66555