Grafika Artystyczna. Sztuka Dawna (wyniki)

31 stycznia 2019, godz. 19:00
Powrót do katalogu
10

Józef Mehoffer
(1869 Ropczyce - 1946 Wadowice)

Vita somnium breve. Życie snem krótkim - Winieta okładkowa z "Chimery", 1902 r.

litografia, cynkografia/papier, 15 x 15 cm (zadruk)

Okładka z "Chimery" ( t. V, z. 15, 1902)

Cena wylicytowana: 800
Estymacja: 800 - 1 200
Literatura
- porównaj: Anna Zeńczak, Joanna Wapiennik-Kossowicz, Józef Mehoffer, Olszanica 2006, s. 62 (il.)
Podatki i opłaty
- Do kwoty wylicytowanej doliczana jest opłata aukcyjna. Stanowi ona część końcowej ceny obiektu i wynosi 18%.
więcej informacji
Komentarz
„[Kompozycja] przedstawia personifikacje Rzeźby, Architektury i Malarstwa pod skrzydłami Geniusza. Ułożone poniżej ciało zmarłej dziewczyny uosabia ułudę i przemijanie tego świata, której artysta przeciwstawił nieśmiertelność i niezniszczalność bytów artystycznych. Praca powstała w 1902 w ramach konkursu na ekslibris dla Muzeum Narodowego w Krakowie. Artysta konkursu nie wygrał, a rysunek znalazł się w zeszycie »Chimery«. Jego rozwiniętą formą jest jeden z najwybitniejszych polskich witraży, powstały w 1904 i tego samego roku nagrodzony srebrnym medalem na światowej wystawie w Saint Louis”. (Anna Zeńczak, Joanna Wapiennik-Kossowicz, Józef Mehoffer, Olszanica 2006, s. 62-3).
Biogram artysty
Był malarzem, grafikiem, dekoratorem, scenografem i pedagogiem. Malarstwa uczył się w latach 1887-94 w krakowskiej Szkole Sztuk Pięknych u Władysława Łuszczkiewicza i Jana Matejki, równocześnie studiując prawo na Uniwersytecie Jagiellońskim. Kontynuował naukę w paryskich uczelniach: Académie Julian, Académie Colarossi (u P. - J. Blanca, G. Courtoisa) i École des Beaux-Arts (u Léona Bonnata). Po studiach w latach 1894-96 przebywał na zmianę w kraju, Paryżu i w Szwajcarii. Za projekt witraży do kolegiaty we Fryburgu otrzymał I nagrodę na międzynarodowym konkursie (realizacja witraży trwała do roku 1934). W roku 1896 zamieszkał w Krakowie, a od 1900 roku był wykładowcą w Akademii Sztuk Pięknych. Był członkiem i współzałożycielem Towarzystwa Artystów Polskich Sztuka (1897). Malował dekoracyjne portrety, kompozycje symboliczne, pejzaże i martwe natury.

ID: 66363

Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia maksymalnej wygody w korzystaniu z serwisu. Mogą też korzystać z nich współpracujące z nami firmy badawcze oraz reklamowe. Jeśli nie wyrażasz zgody, ustawienia dotyczące plików cookies możesz zmienić w swojej przeglądarce. Tak, rozumiem