ART OUTLET: Sztuka Współczesna (wyniki)

24 stycznia 2019, godz. 19:00

Marian Czapla
(1946 Gacki koło Szydłowa - 2016 Warszawa)

"Osetnica", 1989 r.

olej/płótno, 92 x 92 cm (w świetle oprawy)

sygnowany i datowany l.g.: 'czapla '89'

sygnowany, datowany i opisany na odwrociu: 'M. CZAPLA | OLEJ 1989 | 92 x 92 | >OSETNICA<'

Cena wylicytowana: 5 000
Estymacja: 6 000 - 10 000
- Rempex, 2007
- kolekcja prywatna, Warszawa
Studia odbył w warszawskiej ASP, dyplom uzyskał w pracowni prof. Stefana Gierowskiego w 1972. Studiował także grafikę w pracowni prof. Haliny Chrostowskiej.Współzałożyciel grupy "Sympleks S 4". Wzorując się na swoim profesorze Stefanie Gierowskim, klasyku polskiej abstrakcji geometrycznej, twórczość rozpoczął od abstrakcji "ciepłej", z metaforycznymi tytułami. Tworzył cyklami - abstrakcje tworzone w latach siedemdziesiątych ujął w cykle "Człowiek w przestrzeni", "Misterium figury czteroramiennej", "Romantyczny". Uprawiał malarstwo ekspresyjne, tematycznie poświęcone ludzkiemu cierpieniu, odwołujące się do przeżyć religijnych . Miał dziesiątki wystaw indywidualnych i zbiorowych w kraju i zagranicą. Prace w zbiorach muzealnych i kolekcjach prywatnych w kraju oraz Włoszech, Francji, Finlandii, Anglii, Szwajcarii i USA. Od 1972 roku był pracownikiem dydaktycznym macierzystej uczelni - do śmierci w 2016 roku prowadził pracownię malarstwa na warszawskiej ASP.

ID: 65130