17 i 18 czerwca zmiana godzin otwarcia galerii. ×

ART OUTLET: Sztuka Współczesna (wyniki)

24 stycznia 2019, godz. 19:00

Judyta Sobel
(1924 Lwów - 2012 Nowy Jork)

Białe kutry, lata 60. XX w.

olej/płótno, 61 x 91 cm

sygnowany p.d.: 'J.SOBEL'

sygnowany na odwrociu: 'J. SOBEL'

Cena wylicytowana: 15 000
Estymacja: 17 000 - 26 000
- "Artyści emigracji - JUDYTA SOBEL", Desa Modern, 26.09 - 24.10 2008, poz. 8
Studia artystyczne odbywała w PWSSP w Łodzi pod okiem W. Strzemińskiego i S. Wegnera. Dyplom uzyskała w 1950 roku. Już w 1948 roku wzięła udział w I Wystawie Sztuki Nowoczesnej w Krakowie. Niedługo potem wyjechała na stypendium do Izraela, po czym zamieszkała na stałe w Nowym Jorku. Swoją twórczość prezentowała m.in. w Łodzi, Wrocławiu, Krakowie, Paryżu, Tel Awiwie, Hajfie i Nowym Jorku. W 1956 roku otrzymała pierwszą nagrodę podczas wystawy w Gallery Saks w Paryżu. Malarstwo z pogranicza figuracji i deformacji bogate jest w kolor i ukazuje prawdziwie ekspresjonistyczne poszukiwania artystki. Zauważalna jest w tych płótnach wielka i subtelna wrażliwość na otaczającą codzienność. Twórczość Sobel jest bardzo wysoko oceniana przez krytyków i historyków sztuki. Obrazy Judyty Sobel znajdują się w wielu kolekcjach prywatnych i muzealnych na całym świecie.

ID: 66448