17 i 18 czerwca zmiana godzin otwarcia galerii. ×

ART OUTLET: Sztuka Współczesna (wyniki)

24 stycznia 2019, godz. 19:00
Powrót do katalogu
17

Jan Szancenbach
(1928 Kraków - 1998 Kraków)

"Zielone i czerwone", 1970 r.

olej/płótno, 100 x 124,5 cm

sygnowany i datowany p.d.: 'Szancenbach 70'

sygnowany, datowany i opisany na odwrociu: 'JAN SZANCENBACH | ZIELONE I CZERWONE |1970'

Cena wylicytowana: 19 000
Estymacja: 19 000 - 30 000
Podatki i opłaty
- Do kwoty wylicytowanej doliczana jest opłata aukcyjna. Stanowi ona część końcowej ceny obiektu i wynosi 18%.
- Do kwoty wylicytowanej doliczona zostanie opłata z tytułu "droit de suite". Dla ceny wylicytowanej o równowartości do 50 000 EUR stawka opłaty wynosi 5%. Opłata ustalana jest przy zastosowaniu średniego kursu euro ogłoszonego przez NBP w dniu poprzedzającym dzień aukcji.
więcej informacji
Komentarz
Prace Jana Szancenbacha stanowią ucieleśnienie idei polskiego koloryzmu. Tworząc swój własny język malarski, pełnymi garściami czerpał z doświadczeń kapistów i francuskich postimpresjonistów, m.in. Paula Cézanne’a i Pierre’a Bonnarda. Malował głównie doskonale znane z historii sztuki tematy – martwe natury i portrety – łącząc w nich świetlistość koloru, wyrazistość barw i charakterystyczny, fakturowy modelunek. Niechętnie zwracał się w stronę informelu i nowych form artystycznych, przez lata pozostał wierny wypracowanym wcześniej formułom. W jednym z wywiadów mówił o swojej podróży artystycznej do Paryża w następujący sposób: „ (…) zobaczyłem tam zalew abstrakcji i odrzuciło mnie. Abstrakcja nie przylega ani do mojego temperamentu, ani do moich potrzeb – więc wycofałem się”.
Biogram artysty
Przez całe życie artysta związany był z krakowską ASP i tu przeszedł drogę od asystenta aż do dziekana wydziału malarstwa. W latach 1940-42 studiował w Kunstgewerbeschule w Krakowie u Stanisława Kamockiego, Józefa Mehoffera, Aandrzeja Jurkiewicza. Naukę kontynuował w latach 1945-48 w ASP u Wojciecha Weissa, Eugeniusza Eibischa - dyplom otrzymał w 1952 roku. Od 1972 roku prowadził własną pracownię na Wydziale Malarstwa. W latach 1987-93 był rektorem ASP w Krakowie, a w 1986 został mianowany profesorem. Malował głównie sceny rodzajowe, pejzaże, martwe natury i portrety. Zajmował się także malarstwem monumentalnym, grafiką projektową i filmem rysunkowym. Jego obrazy są radosne, pełne życia i światła. Prace tego artysty można oglądać we wszystkich dużych muzeach w Polsce oraz w Moskwie i Florencji w Muzeum Uffizi. Brał udział w ponad 400 wystawach zbiorowych w Polsce, Europie i Japonii. Miał około 50 wystaw indywidualnych w Polsce, Wielkiej Brytanii, Austrii, Szwecji, Niemczech. W 1996 roku odbyła się w Poznaniu wystawa retrospektywna artysty przygotowana przez ABC Gallery w ramach cyklu "Mistrzowie polskiego malarstwa współczesnego".

ID: 36200

Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia maksymalnej wygody w korzystaniu z serwisu. Mogą też korzystać z nich współpracujące z nami firmy badawcze oraz reklamowe. Jeśli nie wyrażasz zgody, ustawienia dotyczące plików cookies możesz zmienić w swojej przeglądarce. Tak, rozumiem