ART OUTLET: Sztuka Współczesna (wyniki)

24 stycznia 2019, godz. 19:00

Janina Kraupe
(1921 Sosnowiec - 2016 Kraków)

"Notacje Muzyczne"/ "Walka", 1967 r.

olej, asamblaż/deska, 49 x 61 cm

sygnowany, datowany i opisany na odwrociu: 'JANINA KRAUPE | "NOTACJE MUZYCZNE" | OLEJ 1967'

na odwrociu opis: 'Janina Kraupe | [adres artystki] | "Walka" 1970 | 49 x 61 cm'

Cena wylicytowana: 7 000
Estymacja: 8 000 - 13 000
„Połyskujące srebrzyście powierzchnie jej obrazów malarskich czy malarsko-graficznych są jakże delikatnymi i wrażliwymi, jakże precyzyjnie przyozdabianymi ekranami, które zaczynają się mienić i fluoryzować, gdy padnie na nie niewidzialne światło wewnętrzne”.
Mieczysław Porębski
W 1938 roku rozpoczęła studia w ASP w Krakowie u P. Dadleza i K. Sichulskiego. Następnie w latach 1940-42 studiowała w Kunstgewerbeschule u F. Pautscha, a w 1945 roku ponownie uczyła się w ASP w Krakowie m.in. u E. Eibischa, W. Taranczewskiego i A. Jurkiewicza. Od 1948 uczyła malarstwa sztalugowego i monumentalnego. Była współzałożycielką Teatru Konspiracyjnego T. Kantora. Należała do Grupy Młodych Plastyków, a obecnie jest członkiem II Grupy Krakowskiej. Otrzymała wiele nagród m.in. nagrodę I stopnia MKiS (1984), nagrodę im. Witolda Wojtkiewicza i Nagrodę Miasta Krakowa (1997 r.). Jej obrazy można oglądać m. in. w Muzeum Narodowym w Warszawie, Wrocławiu, Krakowie, Szczecinie.

ID: 46359