ART OUTLET: Sztuka Współczesna

24 stycznia 2019, godz. 19:00

Ryszard Winiarski
(1936 Lwów - 2006 Warszawa)

"Chance in game for four", 1991 r.

akryl, ołówek/sklejka, 64 x 64 cm

sygnowany, datowany i opisany u dołu: 'chance in game for four winiarski '91'

sygnowany, datowany i opisany na odwrociu: 'Chance in game for four | Przypadek w grze dla czterech | winiarski '91'

Estymacja: 80 000 - 120 000
Studiował na Politechnice i w ASP w Warszawie. W 1965 roku powstały pierwsze obrazy z serii "Próby wizualnej prezentacji rozkładów statystycznych", gdzie użył jako podstawowej jednostki struktury czarny i biały kwadrat, a ich układ wynikał z przypadku. W 1966 otrzymał nagrodę na Sympozjum Artystów i Naukowców w Puławach. W latach 1967-77 tworzył scenografie m. in. w Teatrze Polskim w Warszawie. Od 1976 rozpoczął działalność w "Salonach Gry", do których wprowadzał przypadkowych uczestników. Po 1980 powstały formy przestrzenne - tzw. geometria w stanie napięcia. Ważniejsze realizacje przestrzenne to: Goriucken 1976, projekt dla Hamburga z 1980, udział w Kunststrasse Rhon w 1986. Miał ok. 50 wystaw indywidualnych; ważniejsze wystawy zbiorowe to: Biennale w Sao Paulo (1969), Biennale Konstruktywizmu w Norymberdze (1969 i 1971).

ID: 66260