17 i 18 czerwca zmiana godzin otwarcia galerii. ×

ART OUTLET: Sztuka Współczesna (wyniki)

24 stycznia 2019, godz. 19:00

Edward Dwurnik
(1943 Radzymin - 2018 Warszawa)

"Święta rodzina bez tatusia", z cyklu "Robotnicy", 1986 r.

olej/płótno, 146 x 114 cm

sygnowany, datowany i opisany p.g.: 'DWURNIK | 1986 | ŚWIĘTA RODZINA BEZ | TATUSIA'

sygnowany, datowany i opisany na odwrociu: '1986 | DWURNIK | NR: XVI - | 180 | 1164 | ŚWIĘTA | RODZINA | BEZ | TATUSIA'

Cena wylicytowana: 20 000
Estymacja: 17 000 - 25 000
- kolekcja prywatna, Niemcy
- Dwurnik. Spis prac malarskich, [red.] Pola Dwurnik, Warszawa, Zachęta 2001, (wydane jako dodatek do katalogu wystawy "Edward Dwurnik. Malarstwo. Próba retrospektywy", (08.09-07.10.2001), Cykl XVI, poz. 180, nr 1164
Dzieło pochodzi z cyklu „Robotnicy”, powstałego w latach 1975-91, w którym Edward Dwurnik krytycznie komentował otaczającą go rzeczywistość PRL-u, portretując klasę pracującą, jej codzienność i zmartwienia. Malarz w swoich cyklach („Sportowcy”, „Romantycy”) często zestawiał ze sobą tematy historyczne, narodowe i współczesne. Oprócz scen figuratywnych, Edward Dwurnik malował również weduty z lotu ptaka, używając mocnego konturu i charakterystycznych odcieni błękitu. Jego mistrzem był malarz-samouk Nikifor Krynicki, od którego czerpał swój charakterystyczny styl.
Tytuł obrazu „Święta rodzina bez tatusia” nawiązuje do tematu znanego w malarstwie chrześcijańskim od wieków, którego bohaterami zwykle są Maria i Józef z dzieciątkiem Jezus. Tutaj widzimy matkę z dwójką dzieci, namalowane w sposób ekspresjonistyczny, a nawet karykaturalny. W żadnym stopniu nie przypominają wyidealizowanych figur świętych z obrazów podejmujących ten sam motyw. Płótno w prześmiewczy sposób komentuje społecznie uznawany model „idealnej” rodziny, w której aktywni powinni być obydwoje rodzice. Dumnie wyprostowana matka ubrana w elegancki strój, który uzupełnia lisia etola, nie sprawia wrażenia by potrzebowała pomocy przy opiece nad swoimi pociechami.

ID: 65161