Design. Polska Sztuka Stosowana 1918 - 2018 (wyniki)

6 listopada 2018, godz. 19:00
139

Zestaw mebli dziecięcych 1960

Spółdzielnia RZUT, Toruń, proj. Józef Kozłowski

drewno, tkanina, stół: 68 x 69 x 69 cm, cztery krzesła: 85,5 x 40 x 32,5 cm

Cena wylicytowana: 7 000
Estymacja: 7 000 - 10 000
- Plastyka Toruńska. Architektura wnętrz 1945 - 2000, Centrum Sztuki Współczesnej "Znaki Czasu" w Toruniu 2014
Otwarcie 22 lipca 1961 roku, jako pierwszej w Toruniu a jednej z niewielu wówczas w Polsce, biblioteki dla dzieci miało charakter "pokazowy". Do Torunia przysyłano bibliotekarzy oraz projektantów z innych ośrodków by mogli zapoznać się z wnętrzem stworzonym specjalnie na potrzeby najmłodszych. Dziecięcą czytelnię urządzono we wnętrzach zabytkowej kamienicy przy ul. Franciszkańskiej 12 na toruńskim Starym Mieście, w której mieściła się filia Książnicy Kopernikańskiej. Projekt wnętrz powierzono wybitnemu lokalnemu plastykowi - Józefowi Kozłowskiemu, założycielowi Spółdzielni "RZUT", jednemu z głównych organizatorów toruńskiego życia artystycznego w okresie powojennym. Kozłowski miał już na koncie udane realizacje wnętrzarskie m.in. dla toruńskiego teatru czy Wedla, a prowadzona przez niego spółdzielnia w tamtym okresie specjalizowała się w realizacjach z zakresu architektury wnętrz. Jednak "nowoczesność" tak pożądana we wzornictwie przełomu lat 50. i 60. XX w. w jego wykonaniu miała nieco inne niż to lansowane na łamach "Projektu", bardziej lokalne oblicze. Kozłowski stworzył meble funkcjonalne, ergonomiczne, dostosowane do wzrostu dzieci (analogiczne zestawy w większym rozmiarze dla bibliotekarzy), noszące znamiona nowoczesnego stylu - wydłużone ukośne nogi stołów i krzeseł, spiczaste zwężające się ku górze oparcia, ale jednocześnie zachowując pewne cechy tradycyjne. Dekoracyjność form, otwory w oparciach krzeseł w kształtach pierników idp. Dziś to właśnie one wyróżniają ten projekt spośród innych realizacji tego czasu i świadczą o jego unikatowości. Czytelnia dla dzieci przy ul. Franciszkańskiej zlikwidowana została w 2012 roku. Część ocalałego wyposażenia z jej wnętrz prezentowana była w na wystawach w ramach Festiwalu Architektury i Wzornictwa TORMIAR w Centrum Sztuki Współczesnej "Znaki Czasu" w Toruniu (2013, 2014). Analogiczny do wystawionego na aukcję zestaw mebli znajduje się w kolekcji tej instytucji.

ID: 64665