Design. Polska Sztuka Stosowana 1918 - 2018 (wyniki)

6 listopada 2018, godz. 19:00
Powrót do katalogu
103

Krzesło lata 30. XX w.

Zakłady Wyrobów Metalowych "Konrad, Jarnuszkiewicz i S-ka"

sklejka, rurka stalowa chromowana, 81,5 x 53 x 56 cm

Cena wylicytowana: 2 400
Estymacja: 4 000 - 6 000
Wystawiany
- Przyszłość będzie inna. Wizje i praktyki modernizacji społecznych po roku 1918, Zachęta Narodowa Galeria Sztuki, Warszawa 2018 (inny egzemplarz)
Literatura
- por. Anna Kostrzyńska-Miłosz, Polskie Meble 1918-1939. Forma-Funkcja-Technika, Warszawa 2005, s. 302 (il.)
Podatki i opłaty
- Do kwoty wylicytowanej doliczana jest opłata aukcyjna. Stanowi ona część końcowej ceny obiektu i wynosi 18%.
więcej informacji
Komentarz
Towarzystwo Akcyjne Zakładów Wyrobów Metalowych Konrad, Jarnuszkiewicz i S-ka powstało w Warszawie w 1871 roku. Początkowo, od nazwiska założyciela - Władysława Gostyńskiego firma nosiła nazwę Fabryka Wyrobów Metalowych "W. Gostyński i S-ka". W 1890 roku do spółki przystąpili nowi udziałowcy: Stanisław Stroński oraz Gustaw Konrad i Stanisław Jarnuszkiewicz. W okresie międzywojennym spółka specjalizowała się w produkcji mebli z rurek stalowych. W Europie ten typ mebla spopularyzowany został przez niemiecki Bauhaus i działalność takich projektantów jak Marcel Breuer czy Mart Stam. W Polsce popularność zdobył dzięki słynnej realizacji Andrzeja Pronaszki i Włodzimierza Poklewskiego − wystrojowi wnętrz Zamku Prezydenckiego w Wiśle (1930). Ze względu funkcjonalność, trwałość i higieniczność mebli stalowych, używano ich głównie do wyposażenia wnętrz użytku publicznego: biur, urzędów, szkół, szpitali, poczekalni czy restauracji. Rzadziej trafiały do mieszkań prywatnych. Choć na kolejnych wystawach wnętrz mieszkalnych chętnie lansowali je architekci i projektanci, meble te nigdy nie stały się dostępnymi dla szerokiej grupy nabywców, częściej w wersji z chromowanymi rurkami, tapicerką ze zwierzęcej skóry, jako towary luksusowe trafiały do salonów najzamożniejszej warstwy społeczeństwa. Dla Spółki Konrada i Jarnuszkiewicza projekty mebli tworzyło wielu wybitnych polskich projektantów, m.in. Zbigniew Puget czy Nina Jankowska. Często jednak wzory kopiowane były z zagranicznych wytwórni, dzięki czemu w polskich wnętrzach gościły projekty najwybitniejszych europejskich designerów.

ID: 63636

Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia maksymalnej wygody w korzystaniu z serwisu. Mogą też korzystać z nich współpracujące z nami firmy badawcze oraz reklamowe. Jeśli nie wyrażasz zgody, ustawienia dotyczące plików cookies możesz zmienić w swojej przeglądarce. Tak, rozumiem