ART OUTLET: Sztuka Dawna (wyniki)

20 grudnia 2018, godz. 19:00
111

Iwan Trusz
(1869 Wysocko - 1941 Lwów)

Droga wśród drzew

olej/płótno naklejone na tekturę, 18,5 x 12 cm

sygnowany p.d.: 'I.Trusz'

na odwrociu dwie papierowe nalepki z opisem pracy oraz ze szkicem biograficznym artysty

Cena wylicytowana: 5 000
Estymacja: 8 000 - 15 000
"W osobie I. Trusza Galicja otrzymała nie tylko wyjątkowo utalentowanego artystę-malarza, ale energicznego i niestrudzonego organizatora życia kulturalnego. Właśnie on wprowadził w środowisko artystyczne strumień najnowszych zachodnioeuropejskich prądów - pleneryzm, a w krótce również impresjonizm […], nadając im wyraźne narodowe zabarwienie, wprowadzając ówczesne malarstwo ukraińskie na poziom europejski. […] Artysta został ideowym przywódcą procesu artystycznego ugruntowanego na najnowszej estetyce sztuki światowej, który w galicyjskiej rzeczywistości zmienił się w poszukiwania nowych idei, formalnych i stylowych pryncypiów malarskiego języka oraz próby nowego odczytania wielowiekowej spuścizny historycznej i kulturalnej".
(Oksana Biła, Słoneczne akordy w palecie Iwana Trusza. Prace ze zbiorów Muzeum Narodowego we Lwowie im. Andrzeja Szeptyckiego, Sopot 2011, s.5)
Studiował w krakowskiej Szkole Sztuk Pięknych u Leona Wyczółkowskiego i Jana Stanisławskiego, a następnie w Wiedniu i w Monachium. Wiele podróżował, m.in. do Rzymu, na Krym, do Palestyny i Egiptu, a podróże te dokumentował wieloma pejzażami i szkicami. Stale mieszkał we Lwowie, gdzie obecnie znajduje się poświęcone mu muzeum. Malował portrety, nastrojowe krajobrazy i sceny rodzajowe. Jego obrazy cenione i poszukiwane przez kolekcjonerów cieszyły się zawsze dużą popularnością.

ID: 62806