ART OUTLET: Sztuka Dawna (wyniki)

20 grudnia 2018, godz. 19:00
Powrót do katalogu
54

Bronisława Rychter-Janowska
(1868 Kraków - 1953 Kraków)

Ruiny świątyni Kastora i Polluksa, 1912-1914 r.

olej/tektura, 44,5 x 65,5 cm

sygnowany p.d.: 'B. RYCHTER-JANOWSKA'

Ruiny malowane przez Rychter-Janowską są pozostałościami po dawnej świątyni greckiej znajdującej się w Agrygencie na południu Sycylii.

Cena wylicytowana: 10 000
Estymacja: 10 000 - 16 000
Podatki i opłaty
- Do kwoty wylicytowanej doliczana jest opłata aukcyjna. Stanowi ona część końcowej ceny obiektu i wynosi 18%.
- Do kwoty wylicytowanej doliczona zostanie opłata z tytułu "droit de suite". Dla ceny wylicytowanej o równowartości do 50 000 EUR stawka opłaty wynosi 5%. Opłata ustalana jest przy zastosowaniu średniego kursu euro ogłoszonego przez NBP w dniu poprzedzającym dzień aukcji.
więcej informacji
Komentarz
W 1912 roku Bronisława Rychter-Janowska odbyła najdłuższą w swoim życiu wyprawę artystyczną do Włoch. Spędziła tam dwa lata. Zachwycona włoskim krajobrazem malowała wprost z natury, ponieważ tylko w ten sposób mogła oddać nastrój i zatrzymać światło lokalnego pejzażu. We Włoszech utrzymywała się z prowadzonych lekcji rysunku i malarstwa, sprzedaży obrazów oraz z pracy korespondentki dla "Gazety Lwowskiej", w której prowadziła rubrykę "Listy z Rzymu".
Dla Rychter-Janowskiej Włochy były wymarzonym krajem dla malarzy: szczególnie bliska była jej Sycylia. Artystkę fascynował dziewiczy krajobraz wyspy oraz obecność antycznych i średniowiecznych ruin. Pisała w pamiętniku: "Wszystko tam jakieś inne, ponętne, przemawiające każdą ruiną. Miałam ucztę za ucztą, upajałam się do zapamiętania. Każdego dnia namalowałam coś, co uderzało w mój zmysł artystyczny i prac tych przywiozłam kilkadziesiąt. […] Poza wszystkim spotykałam się wszędzie z wielką uprzejmością i każdy chciał się mną opiekować. Dużo też bardzo miłych mam wspomnień z tych czasów, w których poznałam wiele osób otrzymując olbrzymie masy kwiatów, z którymi nie wiedziałam, co począć". (Bronisława Rychter-Janowska, Mój dziennik 1912-1950, Warszawa 2016, s.?)
Biogram artysty
Siostra malarza Stanisława Janowskiego. Studia malarskie odbyła w Monachium, w Akademii Florenckiej i w Rzymie. Związana była ze środowiskiem artystycznym Krakowa. W 1932 miała indywidualną wystawę w warszawskiej Zachęcie. Realistyczne malarstwo artystki cieszy się do dziś dużym wzięciem, głównie za sprawą obranych tematów - polskie dwory i dworki, zapis wnętrz szlacheckich siedzib, polskie kościółki i wiejskie chaty, pejzaże i sceny folklorystyczne.

ID: 61384

Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia maksymalnej wygody w korzystaniu z serwisu. Mogą też korzystać z nich współpracujące z nami firmy badawcze oraz reklamowe. Jeśli nie wyrażasz zgody, ustawienia dotyczące plików cookies możesz zmienić w swojej przeglądarce. Tak, rozumiem