17 i 18 czerwca zmiana godzin otwarcia galerii. ×

ART OUTLET: Sztuka Dawna (wyniki)

20 grudnia 2018, godz. 19:00
Powrót do katalogu
42

Ignacy Zygmuntowicz
(1875 Warszawa - 1947 Łódź)

Targ na konie

olej/płótno, 73 x 120,5 cm

sygnowany p.d.: 'Zygmuntowicz'

Cena wylicytowana: 20 000
Estymacja: 12 000 - 16 000
Podatki i opłaty
- Do kwoty wylicytowanej doliczana jest opłata aukcyjna. Stanowi ona część końcowej ceny obiektu i wynosi 18%.
więcej informacji
Komentarz
Uwielbiany przez kolekcjonerów malarz amator czy uczeń Wojciecha Kossaka? Owo pytanie dotyczy malarza Czesława Wasilewskiego, którego biografia jest równie niejednoznaczna co historia jego dwóch nazwisk (przypuszcza się, iż Czesław Wasilewski począwszy od lat 30. XX wieku wymiennie sygnował prace, używając pseudonimu:
'Ignacy Zygmuntowicz'). Kunsztu malarskiego nauczył się sam. Wiadomo, iż w 1911 roku zapisał się na studia w warszawskiej Szkole Sztuk Pięknych, lecz nie istnieją przekazy potwierdzające ukończenie edukacji. Przyjmując, iż kształcił się artystycznie, byłby prawdopodobnie studentem Wojciecha Kossaka, co tłumaczyłoby wielkie zamiłowanie do scen z motywem konia. Przypuszczenie o studiach u Kossaka krytycy sztuki tłumaczą faktem przygotowywania dlań podmalówek.
Na aukcji pojawiają się kompozycje ukazujące pełen wachlarz zainteresowań malarza: począwszy od popularnego motywu targu na konie (poz. 42), zimowe zaprzęgi (poz. 44), po orientalizujące ujęcie beduina na koniu (poz. 49).
Biogram artysty
Artysta działał w Warszawie. Najczęściej malował efektowne zaprzęgi, sanny, sceny batalistyczne, zimowe pejzaże, sceny z polowań. Wykorzystywał z talentem malarskie osiągnięcia polskich malarzy uczących się w monachijskiej akademii oraz zręcznie nawiązywał do stylu malarskiego Wojciecha Kossaka. Równocześnie w wielu swoich kompozycjach prezentował trochę odmienne, niemal werystyczne podejście do natury, tworząc sugestywne iluzje rzeczywistości. Brał udział w wystawach w Lublinie w 1922 roku, w Warszawie, w Towarzystwie Zachęty Sztuk Pięknych w latach dwudziestych, a także w wielu wystawach ukazujących dorobek polskich malarzy w różnych miastach (na przykład w Katowicach, w Częstochowie, w Gdyni, w Kaliszu). Obecnie jego prace znajdują się w zbiorach Muzeum Narodowego w Warszawie, w muzeach w Łańcucie, Lesznie i w Łodzi.

ID: 63999

Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia maksymalnej wygody w korzystaniu z serwisu. Mogą też korzystać z nich współpracujące z nami firmy badawcze oraz reklamowe. Jeśli nie wyrażasz zgody, ustawienia dotyczące plików cookies możesz zmienić w swojej przeglądarce. Tak, rozumiem