ART OUTLET: Sztuka Dawna (wyniki)

20 grudnia 2018, godz. 19:00

Leonard Winterowski
(1886 Czerniowce - 1927 Warszawa)

Konie poniosły, 1918 r.

olej/płótno, 78 x 117,5 cm (w świetle oprawy)

sygnowany, datowany i opisany p.d.: 'Leonard Winterowski | Lublin 1918'

Cena wylicytowana: 26 000
Estymacja: 15 000 - 20 000
Leonard Winterowski - popularny malarz batalista - studiował (w latach 1895-97) w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie; początkowo pod kierunkiem Leopolda Loefflera, później u Teodora Axentowicza. W roku 1896 otrzymał srebrny medal za prace szkolne. Następnie kształcił się w Wiedniu, dokąd wyjechał jako stypendysta Wydziału Krajowego. Debiutował na wystawie w Krakowskim TPSP w 1897 roku. Wystawiał także we Lwowie oraz w Łodzi, Wiedniu i Berlinie. Podczas I wojny światowej służył w armii austriackiej jako malarz - korespondent wojenny. Po wojnie zamieszkał w Warszawie. We wczesnym okresie swojej twórczości malował portrety, widoki architektury, pejzaże i sceny rodzajowe. Później tworzył przede wszystkim obrazy batalistyczne, najczęściej epizody z wojny 1920 roku, do których wykorzystywał szkice i studia rysowane i malowane w czasie służby wojskowej.

ID: 64863