17 i 18 czerwca zmiana godzin otwarcia galerii. ×

ART OUTLET: Sztuka Dawna (wyniki)

20 grudnia 2018, godz. 19:00

Władysław Jahl
(1886 Jarosław - 1953 Paryż)

Miasteczko

olej/płótno, 78 x 56 cm

sygnowany p.d.: ‘Jahl’

Cena wylicytowana: 12 000
Estymacja: 14 000 - 18 000
- kolekcja prywatna, Warszawa
Studiował prawo we Lwowie oraz historię sztuki w Krakowie. Malarstwa uczył się w Paryżu i u Józefa Pankiewicza w Hiszpanii (od ok. 1917 r.). Stale mieszkał w Paryżu, ale często jeździł do Hiszpanii, gdzie pracował jako kierownik artystyczny kilku pism i scenograf Teatru Odeon w Madrycie. Związany był ze środowiskiem École de Paris - zaprzyjaźniony m.in. z Mojżeszem Kislingiem i Melą Muter - wystawiał na paryskich Salonach, a także w Madrycie, Rzymie i Nowym Jorku. Brał udział także w wystawach krajowych. Jego sztuka ukształtowała się w kręgu wpływów J. Pankiewicza, środowiska École de Paris oraz fascynacji barokowym malarstwem hiszpańskim, zwłaszcza obrazami El Greca. W czasie wojny zaginął duży zespół prac artysty pozostawiony w jego paryskiej pracowni. Malował pejzaże, martwe natury i sceny rodzajowe.

ID: 65873