ART OUTLET: Sztuka Dawna (wyniki)

20 grudnia 2018, godz. 19:00

Jan Czesław Moniuszko
(1853 Wilno - 1908 Warszawa)

"Rybka", po 1900 r.

olej/płótno naklejone na tekturę, 51,5 x 41,5 cm

sygnowany p.d.: 'i. Moniuszko'

Cena wylicytowana: 3 800
Estymacja: 5 000 - 8 000
Jan Czesław Moniuszko herbu Krzywda był synem słynnego kompozytora Stanisława Moniuszki. Swoje życie związał z malarstwem. Początkowo kształcił się w Klasie Rysunkowej u Wojciecha Gersona, a następnie w ASP w Petersburgu. Malował przede wszystkim olejne kompozycje rodzajowe i rodzajowo-historyczne, umiejscowione w różnych epokach i wykorzystujące autentyczne zdarzenia i postacie. Najbliższe mu były czasy Księstwa Warszawskiego i Królestwa Kongresowego. Przedstawiane przezeń sceny rodzajowo-historyczne miały najczęściej lekki i pogodny charakter. Do owych przedstawień należy prezentowana przez nas praca będąca humorystycznym przedstawieniem zabawy w "Rybkę". Ukazuje zaloty szwoleżera do młodej dziewczyny. Umundurowanie wojaka wskazuje na jego przynależność do polskiego oddziału tworzącego 1 Pułk Szwoleżerów-Lansjerów Gwardii Cesarskiej, który rekrutował mężczyzn wyższych stanem. Kobieta nosi zaś charakterystyczną dla XIX w. suknię przewiązywaną pod biustem szarfą.
Prace poruszające tematykę spotkań, zabaw i tańców powstawały w latach 90-tych oraz po 1900 r.
Syn wybitnego kompozytora, Stanisława. Od roku 1871 uczył się malarstwa w warszawskiej Klasie Rysunkowej u Wojciecha Gersona i Antoniego Kamińskiego, a także prywatnie u Gersona i Dziadulewicza. W roku 1878 studiował w Akademii Sztuk Pięknych w Petersburgu. Malował sceny rodzajowe, historyczne, historyczno-rodzajowe i religijne. Jego dzieła wyróżniają się dobrą kompozycją, barwnością, wyczuciem nastroju i stylu epok historycznych. W 1879 na wystawie w warszawskiej Zachęcie, zwrócił uwagę krytyki obrazem "Pierwsze spotkanie Jadwigi z Jagiełłą". Wielokrotnie wystawiał w Zachęcie, w Salonie Krywulta, Salonie Ungra i Salonie Artystycznym, gdzie w roku 1905 odbyła się zbiorowa wystawa jego prac (około 50 obrazów). Wystawiał także w Krakowie, w Łodzi i w Kijowie.

ID: 61478