18 grudnia 2018, godz. 19:00

Marek Pękacz
(ur. 1985, Barlinek)

Regnum, 2018 r.

olej/płótno, 55 x 109 cm (w świetle oprawy)

sygnowany i datowany p.d.: '2018 Marek Pękacz'

Cena wylicytowana: 3 200
‚Regnum przedstawia maszynę. Na swój sposób żyjącą, samo replikującą, walczącą z entropią. Nie jesteśmy w stanie stwierdzić umysłu takiego tworu, bo działa on i zbudowany jest inaczej niż my. Spełnia on prawa kosmiczne, przepis na niego jest fraktalny, ale jest to obcy nam świat. Budzi niepokój i jednocześnie napawa pięknem ogromu. Gdzieś w odległym kosmosie istnieje taki świat. Bez muzyki, kolorów i babiego lata. Wymykający się naszemu pojęciu życia jako takiego. Zmienia on całe światy na swoje podobieństwo, ale jest jednocześnie delikatny jak każde życie. Lęka się entropii- i to czyni go żywym.’
Marek Pękacz
Studiował na wydziale Architektury i Urbanistyki na wrocławskiej Politechnice. Sam o sobie mówi, że jeszcze nie jest artystą, na razie jest malarzem. Swoje obrazy traktuje nie jak sztukę, ale jak budynki. Muszą być zaprojektowane, najlepiej jeżeli są zindywidualizowane i do tego, muszą mieć swoje konkretne zastosowanie. W swoje obrazy wplata kilkumilimetrowe znaki, napisy, daty, bądź symbole, tak by tylko właściciel obrazu, mógł je odnaleźć i odczytać ich znaczenie. W jego obrazach najważniejsza jest równowaga, pomiędzy funkcją, tematem i techniką. Jest to bezpośrednie nawiązanie do pojmowania architektury, jako konglomeratu funkcji formy i konstrukcji.

ID: 65070