Sztuka Dawna: XIX wiek, Modernizm, Międzywojnie (wyniki)

13 grudnia 2018, godz. 19:00
68

Wojciech Kossak
(1856 Paryż - 1942 Kraków)

17 Pułk Ułanów Wielkopolskich stacjonujących w Lesznie, 1928 r.

olej/płótno, 63 x 77 cm

sygnowany i datowany p.d.: 'Wojciech Kossak | 1928'

Cena wylicytowana: 48 000
Estymacja: 50 000 - 70 000
- kolekcja prywatna, Poznań
„Twórczość malarska Wojciecha Kossaka rozwijała się w okresie, gdy całe społeczeństwo łaknęło obrazów o historycznej treści. Kossak-batalista gloryfikował to, co było najdroższe dla uczuć Polaków— dawne wojsko polskie. Sztuka ta była w dobie zaborów bronią pozbawionego wolności narodu, umacniała poczucie narodowe, podnosiła serca tak samo jak 'Trylogia' Sienkiewicza, odpowiadała idealnie psychice społeczeństwa, które nigdy nie wyrzekło się orężnej walki o niepodległość”. – KAZIMIERZ OLSZAŃSKI, WOJCIECH KOSSAK, WROCŁAW 1990, s. 54
Był synem i uczniem Juliusza Kossaka, ojcem Jerzego, także malarza oraz poetki Marii Pawlikowskiej - Jasnorzewskiej i pisarki Magdaleny Samozwaniec. Kształcił się w krakowskiej Szkole Sztuk Pięknych, Akademii monachijskiej oraz w Paryżu. W latach 1895-1902 przebywał głównie w Berlinie, gdzie pracował dla cesarza Wilhelma II; malował też dla dworu Franciszka Józefa II. Wiele podróżował, m.in. do Hiszpanii i Egiptu. W późniejszych latach kilkakrotnie wyjeżdżał do Stanów Zjednoczonych, realizował zamówienia portretowe. W 1913 roku był mianowany profesorem warszawskiej Szkoły Sztuk Pięknych. Był współautorem panoram: Racławice (1893-94), Berezyna (1895-96), Bitwa pod piramidami (1901) oraz szkiców do niezrealizowanej Samosierry (1900) Był niezrównanym malarzem scen batalistycznych i historycznych. Gloryfikował w nich wojsko polskie: ułanów, szwoleżerów, legionistów. Doskonale opanował sztukę malowania koni.

ID: 65689