Sztuka Dawna: XIX wiek, Modernizm, Międzywojnie (wyniki)

13 grudnia 2018, godz. 19:00
Powrót do katalogu
62

Paul Weimann
(1867 Wrocław - 1945 Jelenia Góra)

Zimowy widok na Śnieżne Kotły

olej/płótno, 79 x 100 cm

sygnowany l.d.: 'P. Weimann.'

Cena wylicytowana: 9 000
Estymacja: 10 000 - 14 000
Pochodzenie
- kolekcja prywatna, Dolny Śląsk
Podatki i opłaty
- Do kwoty wylicytowanej doliczana jest opłata aukcyjna. Stanowi ona część końcowej ceny obiektu i wynosi 18%.
więcej informacji
Komentarz
Sztuka Paula Weimanna wyrasta z romantycznej tradycji pejzażu niemieckiego, w którym skrywa się silne przywiązanie do „małej ojczyzny”. Artysta pochodził z Wrocławia, gdzie w 1888 roku podjął studia artystyczne w tamtejszej Królewskiej Szkole Sztuk Pięknych. Uczył się u Carla Ernsta Morgensterna, pejzażysty, który w swoim malarstwie wielokrotnie podejmował temat karkonoskiego krajobrazu. Artystyczną edukację Weimann uzupełnił w berlińskiej Akademii Sztuki. Artysta, ożeniwszy się, zamieszkał w Świerzawie, skąd pochodziła jego żona. Tak rozpoczął się w życiu malarza okres życia na uboczu, ale też intensywnej pracy nad obrazami pejzażowymi, przedstawiającymi pogórze karkonoskie. Przyjeżdżano po nie z okolicy, ale również z dużych miast – takich jak Berlin, Kolonia czy Hamburg. Okresowi „odosobnienia” położyły kres dzieci, które artysta wraz z żoną pragnęli wykształcić. Przenieśli się wówczas do Jeleniej Góry i zamieszkali w dużym domu, z okien którego rozciągał się widok na Karkonosze. Właśnie te góry stały się podstawowym tematem twórczości Paula Weimanna. Przedstawiał je w różnych porach zimowego dnia, doskonale oddając zmieniające się odcienie śnieżnego pejzażu. W okresie jeleniogórskim widok na Śnieżne Kotły zajął centralne miejsce w jego dziele malarskim.
Biogram artysty
Paul Weimann był malarzem śląskim. Kształcił się w Szkole Sztuki we Wrocławiu pod kierunkiem C. E. Morgensterna, następnie w Berlińskiej Akademii. W malarstwie Weimanna dominuje wątek pejzażowy. Artysta upodobał sobie szczególnie krajobrazy zimowe Dolnego Śląska- z Pogórza Kaczawskiego, Jeleniej Góry i Karkonoszy. Jego prace zaprezentowano m.in. w 1997 roku na wystawie malarstwa śląskiego "Obrazy natury" (Muzeum Narodowe we Wrocławiu, Muzeum Narodowe w Warszawie).

ID: 65155

Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia maksymalnej wygody w korzystaniu z serwisu. Mogą też korzystać z nich współpracujące z nami firmy badawcze oraz reklamowe. Jeśli nie wyrażasz zgody, ustawienia dotyczące plików cookies możesz zmienić w swojej przeglądarce. Tak, rozumiem