Sztuka Dawna: XIX wiek, Modernizm, Międzywojnie (wyniki)

13 grudnia 2018, godz. 19:00

Mela Muter (Maria Melania Mutermilch)
(1876 Warszawa - 1967 Paryż)

Portret mężczyzny z fajką

olej/płótno, 65 x 54 cm

sygnowany p.g.: 'Muter'

Cena wylicytowana: 130 000
Estymacja: 140 000 - 180 000
- dom aukcyjny Millon & Associes, marzec 2015
- kolekcja prywatna, Poznań
Portret mężczyzny z fajką imponuje malarską brawurą i uchwyceniem charakteru przedstawionego mężczyzny. Unoszenie fajki, będące wprowadzeniem do kompozycji ruchu i ożywieniem, należy do stosunkowo rzadkich zabiegów, używanych przez Muter w portretach. W zasadzie większość głosów krytyki, odnoszących się do twórczości artystki, dotyczyła właśnie malarstwa portretowego. Muter, od początków XX wieku obracająca się w kręgach paryskiej elity intelektualnej, nie była zwyczajną portrecistką. Nie przyjmowała wszystkich zamówień. Choć pozowało jej wiele sław, nie każdą z nich chciała namalować. Powiodło się na przykład wybitnemu kompozytorowi Albertowi Rousselowi. Jego przyjaciele zamówili z okazji jego 60. urodzin (1929) portret u Muter. Opis, jaki artystka pozostawiła z ich pierwszego spotkania, wyjaśnia, jaką rolę odgrywało psychiczne zaangażowanie w pracę, którą miała wykonać. Spotkali się w jego mieszkaniu, by Muter mogła zobaczyć go w naturalnym otoczeniu. Spotkawszy kompozytora, artystka odczuła niepokój o losy powierzonego zadania: „Nie odnajdowałam w tej postaci wizerunku uwielbianego przeze mnie twórcy; obawiałam się, że nie będę w stanie namalować czegoś dobrego” (Kolekcja Bolesława i Liny Nawrockich. Mela Muter 1876-1967, katalog wystawy w Muzeum Narodowym w Warszawie, Warszawa 1994, s. 34). Zdezorientowana tą sytuacją Muter nalega, by Roussel pokazał jej miejsce, w którym komponuje. W końcu, pokonując pewien opór z jego strony, wchodzi do pokojów, gdzie poza nim nikt nie miał wstępu. Dopiero możliwość zajrzenia w intymny świat modela spowodowała, że jest gotowa do namalowania jego podobizny. „Jak tylko weszłam do tego zacisznego pomieszczenia, ujrzałam od razu w mojej wyobraźni przyszły portret całkowicie już wykończony. (…) Nie pozostawało nic innego, jak wziąć się do pracy, mając przed sobą czyste płótno. Wizja określała wszystkie moje dotknięcia pędzlem, kolory. Musiałam już tylko posłusznie i możliwie najwierniej poddawać się tym imperatywom” (op. cit., s. 34).

ID: 65245