Sztuka Dawna: XIX wiek, Modernizm, Międzywojnie (wyniki)

13 grudnia 2018, godz. 19:00

Mela Muter (Maria Melania Mutermilch)
(1876 Warszawa - 1967 Paryż)

Macierzyństwo, około 1909 r.

olej/tektura, 110 x 90 cm

sygnowany l.g.: 'Muter'

na odwrociu papierowe nalepki aukcyjne

Cena wylicytowana: 400 000
Estymacja: 450 000 - 600 000
- dom aukcyjny Artcurial, Paryż, październik 2012
- kolekcja prywatna, Poznań
„Macierzyństwo” to portret matki z dzieckiem podniesiony do rangi personifikacji. Nie jest to jednak, co autorom europejskim stosującym personifikacje zdarzało się dość często – postać „gładka” i bezcielesna, a konkretny, posiadający ciało człowiek. Wygląd kobiety mógłby wskazywać, że jest nie matką lecz babcią dziecka. Można to jednak kłaść na karb ciężkiego, wymagającego życia, które ją postarzyło. Jak na kilku innych obrazach, malarka przedstawia rozpiętą bluzkę i wysuniętą pierś, sugerując, że dziecko było albo będzie karmione. Jeśliby chcieć złapać wzrok kobiety, odnosi się wrażenie, że raczej błądzi nim przed sobą niż kontempluje widok swojego nakarmionego dziecka. Mela Muter jako wybitna portrecistka potrafiła wyrazić bardzo dużo za pomocą dłoni. Gesty sugestywnie przekazują emocje. Matka na obrazie trzyma jedną ręką dziecko. Szczególnie interesująca i wyeksponowana jest druga, lewa ręka. Ambiwalentny gest może wskazywać, że kobieta prosi czy żebrze. Albo że wysuwa dłoń, żeby coś przyjąć, choć jako matka przede wszystkim daje. Ta wyciągnięta dłoń wzmaga werystyczną intensywność portretu. „Macierzyństwo” (110 x 90 cm) jest bardzo podobne w kompozycji, charakterze i wymiarach do „Macierzyństwa” z kolekcji Bolesława i Liny Nawrockich (100 x 80 cm). Wymieniona kompozycja również pochodzi z 1909 roku – można więc założyć, że powstały w krótkim odstępie czasu. Użycie czarnego konturu, przypisywane wpływowi malarstwa Władysława Ślewińskiego, przemawia za takim datowaniem. Obraz z kolekcji Nawrockich został zapewne przycięty – zdaje się, że kobieta wykonywała dłonią identyczny gest. Jeśli uważać ubranko dziecka za rozstrzygające – można z dużą dozą prawdopodobieństwa stwierdzić, że jest to bretonka z dzieckiem. W identyczne beciki ubrane są na obrazach Muter bretońskie dzieci. Malarka trafiła w tamte strony, zafascynowana ludźmi i pejzażem, w 1901 roku. Wielokrotnie powracała tam, szczególnie latem, by malować i chłonąć atmosferę, która wcześniej zafascynowała starszych o pokolenie francuskich malarzy jak Paul Gauguin czy Vincent van Gogh.

ID: 65243