Sztuka Dawna: XIX wiek, Modernizm, Międzywojnie (wyniki)

13 grudnia 2018, godz. 19:00
Powrót do katalogu
4

Alfons Karpiński
(1875 Rozwadów k. Tarnobrzegu - 1961 Kraków)

Martwa natura z owocami, 1923 r.

olej/tektura, 40 x 54 cm

sygnowany i datowany l.d.: 'A.Karpiński | 1923.'

na odwrociu pozwolenie na wywóz z 1958 roku, pismo z Polskiej Akademii Nauk wystosowane przez Andrzeja Ryszkiewicza, nalepka poznańskiego Salony "Sztuka" z okresu przedwojennego, papierowa nalepka Polswiss Art, Stockholms Auktionsverk oraz zakładu ramiarskiego

Cena wylicytowana: 26 000
Estymacja: 26 000 - 32 000
Pochodzenie
- zbiory Tadeusza Wróblewskiego, Warszawa
- Stockholms Auktionsverk, Szwecja, kwiecień 2011
- kolekcja prywatna, Warszawa
Podatki i opłaty
- Do kwoty wylicytowanej doliczana jest opłata aukcyjna. Stanowi ona część końcowej ceny obiektu i wynosi 18%.
- Do kwoty wylicytowanej doliczona zostanie opłata z tytułu "droit de suite". Dla ceny wylicytowanej o równowartości do 50 000 EUR stawka opłaty wynosi 5%. Opłata ustalana jest przy zastosowaniu średniego kursu euro ogłoszonego przez NBP w dniu poprzedzającym dzień aukcji.
więcej informacji
Komentarz
Alfons Karpiński odebrał staranne artystyczne wykształcenie pod kierunkiem Leona Wyczółkowskiego w krakowskiej Szkole Sztuk Pięknych. W czasie studiów był wielokrotnie nagradzany. Przypuszcza się, że po zakończeniu nauki zajął się na jakiś czas konserwacją dzieł sztuki i projektowaniem pocztówek. Podjął znowu naukę w Monachium, w pracowni Antona Ažbego i we Wiedniu u Kazimierza Pochwalskiego (1904-7) gdzie również założył pracownię. Lata 1907-12 to czas podróży, które poświęcił nie tylko poznawaniu zbiorów kolejnych muzeów, ale również czas nauki. W 1907 roku wyjechał z Wiednia do Włoch, by po roku przenieść się do Paryża gdzie dalej się uczył. Po kilku latach pojechał do Anglii i jeszcze w tym samy roku powrócił do Polski. Można powiedzieć, że był niespokojnym duchem ponieważ w 1922 roku znowu odwiedził Paryż, by jako trzydziestosiedmiolatek kontynuować naukę, tym razem w Académie Colarossi. Karpiński był członkiem prestiżowych stowarzyszeń – polskiej „Sztuki” oraz wiedeńskiej „Secesji”. Artysta malował portrety – głównie kobiece, martwe natury – głównie kwiatowe, pejzaże i sceny rodzajowe w technice olejnej i pastelami. Jego prace znajdują się w większości ważnych kolekcji muzealnych w Polsce.
Biogram artysty
W latach 1891-99 studiował w krakowskiej SSP u Floriana Cynka, Izydora Jabłońskiego, Wincentego Łuszczkiewicza i Leona Wyczółkowskiego. Edukację artystyczną uzupełniał w pracowni Ažbego w Monachium (1903) W latach 1904-07 kontynuował naukę w ASP w Wiedniu u Kazimierza Pochwalskiego, w Paryżu w Academie Willi (1908-12) oraz w 1922 w Academie Collarossi. Podróżował do Włoch, Londynu, Budapesztu. Był członkiem m.in. TPSP w Krakowie oraz wiedeńskiej "Secesji". W latach 1918-27 został wiceprezesem TPSP w Krakowie. Głównym tematem jego prac były portrety, sceny rodzajowe, widoki miejskie głównie Monachium i Paryża oraz martwe natury z motywem kwiatów.

ID: 65575

Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia maksymalnej wygody w korzystaniu z serwisu. Mogą też korzystać z nich współpracujące z nami firmy badawcze oraz reklamowe. Jeśli nie wyrażasz zgody, ustawienia dotyczące plików cookies możesz zmienić w swojej przeglądarce. Tak, rozumiem