Sztuka Współczesna: Klasycy awangardy po 1945 (wyniki)

6 grudnia 2018, godz. 19:00
Powrót do katalogu
30

Jarosław Kozłowski
(ur. 1945, Śrem)

Bez tytułu (Wdzydze '66)

asamblaż, olej/płótno, 60 x 82,5 cm

sygnowany, datowany i opisany na odwrociu: 'JAROSŁAW KOZŁOWSKI 66 | Wdzydze'

Cena wylicytowana: 19 000
Estymacja: 18 000 - 26 000
Pochodzenie
- dar od artysty
- kolekcja prywatna, Poznań
Opinie
- autentyczność została potwierdzona przez artystę
Podatki i opłaty
- Do kwoty wylicytowanej doliczana jest opłata aukcyjna. Stanowi ona część końcowej ceny obiektu i wynosi 18%.
- Do kwoty wylicytowanej doliczona zostanie opłata z tytułu "droit de suite". Dla ceny wylicytowanej o równowartości do 50 000 EUR stawka opłaty wynosi 5%. Opłata ustalana jest przy zastosowaniu średniego kursu euro ogłoszonego przez NBP w dniu poprzedzającym dzień aukcji.
więcej informacji
Komentarz
Jarosław Kozłowski to artysta, który przez długi czas związany był z nurtem konceptualizmu. W drugiej połowie lat 60. studiował na Wydziale Malarstwa w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Poznaniu. Prezentowana kompozycja powstała na plenerze we Wdzydzach w 1966 roku, gdy artysta był na trzecim roku studiów. Prace tworzone po 1967 najczęściej miały formę instalacji z użyciem rysunku, światła, dźwięku, fotografii, przedmiotów. Prace z lat 60. stanowiły punkt wyjścia dla solowej wystawy Kozłowskiego „Jarosław Kozłowski. Doznania rzeczywistości i praktyki konceptualne”, która odbyła się w MOCAKu na przełomie 2016i 2017 roku. Kompozycje z czasów studiów w PWSSP artysta wykonywał z użyciem nietypowych, zgoła nie-artystycznych technik asamblażu. Wykonywane tuszem i krwią rysunki oraz kolaże, w których wykorzystane zostały zdjęcia oczu artysty, odnoszą się do wszechobecnej w komunistycznej Polsce inwigilacji, ciągłego poczucia bycia obserwowanym oraz związanego z tym niepokoju. W późniejszym okresie Kozłowski zainteresował się fenomenem języka jako środka komunikacji.
Biogram artysty
Jeden z czołowych współczesnych przedstawicieli sztuki konceptualnej w Polsce.Tworzy instalacje, performance, książki artystyczne. Związany z Uniwersytetem Artystycznym w Poznaniu (rektor w latach 1981-87). Założyciel Galerii Akumulatory 2 w Poznaniu (1972-89).

ID: 65423

Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia maksymalnej wygody w korzystaniu z serwisu. Mogą też korzystać z nich współpracujące z nami firmy badawcze oraz reklamowe. Jeśli nie wyrażasz zgody, ustawienia dotyczące plików cookies możesz zmienić w swojej przeglądarce. Tak, rozumiem