Sztuka Współczesna: Klasycy awangardy po 1945 (wyniki)

6 grudnia 2018, godz. 19:00

Henryk Musiałowicz
(1914 Gniezno - 2015 Warszawa)

Z cyklu "Reminiscencje", 1984 r.

olej/płyta pilśniowa, 65 x 52,5 cm

sygnowany wewnątrz kompozycji: 'MUSIAŁOWICZ'

sygnowany, datowany i opisany na odwrociu: 'Z CYKLU | REMINISENCJE | 1984 | MUSIAŁOWICZ'

Cena wylicytowana: 11 000
Estymacja: 9 000 - 14 000
„Artysta (…) przeżył obie wojny światowe, zryw polskości na początku międzywojnia, klęskę wszelkich nadziei w 1939 roku, zmorę niemieckiej okupacji i poniżenie czasów budowania 'szczęścia mas' przez nieomylnych. Ma za sobą chwile euforii i chwile załamań, ale pozostaje sobą – artystą pełnym dobroci, radości, entuzjazmu i marzeń”.

– JANUSZ MICHALIK
W 1939 ukończył warszawska ASP, gdzie studiował pod kierunkiem Feliksa Szczęsnego Kowarskiego oraz Leonarda Pękalskiego. Należał do grupy „Warszawa”. Malarz, grafik i rysownik nie związany z żadną grupą ani orientacją artystyczną. Używa różnych technik (pędzel, pióro, techniki graficzne, tusz) stworzył monotematyczne serie, m.in. „Dno morskie”, „Wojna przeciw człowiekowi”, „Portrety z wyobraźni”, cykle „Reminiscencje”, „Epitafia”, „Rodzina”. Maluje obrazy z syntetycznie ujętymi formami i postaciami, o bogatym tle i fakturze reliefowej, zajmuje się też malarstwem ściennym i witrażownictwem (projekt witraża do Mauzoleum Walki i Męczeństwa w Alei Szucha w Warszawie).

ID: 65072