Sztuka Współczesna: Klasycy awangardy po 1945 (wyniki)

6 grudnia 2018, godz. 19:00

Stanisław Fijałkowski
(ur. 1922, Zdołbunów na Wołyniu)

"12 XI 70", 1970 r.

tempera kazeinowa,olej/płótno, 79,5 x 100 cm

sygnowany i datowany na blejtramie na odwrociu: 'S. Fijałkowski | 12 XI 70 | 43/70'

na blejtramie nalepka z międzynarodowej firmy transportowej

Cena wylicytowana: 110 000
Estymacja: 100 000 - 140 000
- 36 Biennale w Wenecji, 1972
- wystawa indywidualna, Galeria 86, Łódź, 11.2002
- "Stanisław Fijałkowski", wystawa indywidualna, Muzeum Narodowe w Poznaniu, Muzeum Narodowe we Wrocławiu, Zachęta Państwowa Galeria Sztuki w Warszawie, 2003
- Stanisław Fijałkowski, katalog wystawy, [red.] Włodzimierz Nowaczyk, Muzeum Narodowe w Poznaniu, Poznań 2003, poz. kat. 106, s. 143
Studia odbył w latach 1946–51 w łódzkiej PWSSP. W początkowym okresie twórczości nawiązywał do doświadczeń impresjonizmu, w końcu lat 50. przeżył fascynację informelem. Przemiany, jakie zachodzą w jego malarstwie, skupiają się głównie na stopniowym odchodzeniu od formy wprost, zbyt dosłownej. Tworzył prace, które wykorzystują sugestie „przedmiotowe” i odnoszą się np. do ikonografii chrześcijańskiej, cykle kompozycji abstrakcyjnych (np. „Wąwozy”, „Wariacje na temat liczby cztery”, „Studia talmudyczne”) czy sięgających do własnych przeżyć autora („Autostrady”). Artysta reprezentował Polskę na Biennale w Sao Paulo (1969) i na Biennale w Wenecji (1972). W roku 1977 wyróżniono go Nagrodą Krytyki Artystycznej im. Cypriana Kamila Norwida, a w 1990 roku uhonorowany został prestiżową Nagrodą im. Jana Cybisa

ID: 65143