Klasycy polskiego komiksu (wyniki)

4 grudnia 2018, godz. 19:00

Janusz Christa
(1934 Wilno - 2008 Sopot)

"Kajko i Kokosz" - Festiwal czarownic, plansza komiksowa nr 10 A, 1981 r.

akwarela, blaudruk/folia celuloidowa, papier, 24 x 37 cm

sygnowany i datowany na folii: '© JChrista 81'

na odwrociu opisany: 'Festiwal czarownic'

Cena wylicytowana: 2 400
Estymacja: 2 000 - 3 000
WYDANIA:
- "Świat Młodych" - 1975
- wyd. I - KAW 1984
- wyd. II - KAW 1988
- wyd. III - Egmont 2003
Jeden z największych polskich twórców komiksu, rysownik i scenarzysta. Stworzył prawie 5000 komiksowych pasków, 700 plansz i olbrzymią liczbę ilustracji. Wydał około 40 albumów komiksowych w łącznym nakładzie 10 milionów egzemplarzy. Autor jednej z najpopularniejszych polskich serii komiksowych – "Kajko i Kokosz" oraz "Kajtek i Koko". Jako rysownik zadebiutował w 1956 roku na łamach miesięcznika "Jazz" całostronicowym komiksem bez dymków "Opowieść o Armstrongu", następnie publikował w magazynie "Przygoda" jednostronicowe historyjki o dwóch chłopcach – "Kuku Ryku". W 1958 roku Christa związał się z "Wieczorem Wybrzeża" i drukował w nim najpierw przygody "Kajtka-Majtka", potem "Kajtka i Koka" (z najdłuższą polską epopeją komiksową "W kosmosie"). W 1975 roku serię przeniósł do "Świata Młodych", a wkrótce potem do magazynu "Relax". Na początku lat 90. przestał tworzyć. Odznaczony medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis".

ID: 59772